5.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Основач на Вагнер: Ја пролеав крвта на нашите непријатели за нашата татковина

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Евгениј Пригожин, првиот човек на руската платеничка група Вагнер, се согласува со споредбата со контроверзниот монах Распутин, кој го лекувал Царевич Романов од хемофилија, но забележува дека неговата задача не е да го запре крварењето, туку да ја пролее крвта на руските непријатели.

Весникот „Фајненшл тајмс“ во текот на викендот објави дека влијанието на Пригожин во Кремљ расте и го спореди со монахот Григориј Ефимович Распутин, кој имал големо влијание врз сопругата на последниот руски император Николај Втори.

Пригожин дури во септември призна дека е основач на групата Вагнер, која одигра голема улога во обидите на Русија да го освои источниот украински регион Донбас. „Не сум многу запознаен со историјата на Распутин, но колку што знам, негова голема заслуга е што користел магии за да го запре крварењето на Царевич“, рече Пригожин во коментар за британскиот весник.

„За жал, не го запирам крварењето. Ја пролеав крвта на нашите непријатели за нашата татковина. И тоа не го правам со магија, туку со директен контакт со нив“, рекол Пригожин, а пренесува неговата служба за односи со јавноста.

Паравоената група Вагнер дејствува во голем број африкански земји, главно во борбата против бунтовниците. Во последниве месеци, на видеа, Пригожин се обидува да ги мотивира затворениците од руските казнено-поправни установи да им се придружат на неговите борци во Украина.

Авторството на споредбата меѓу Пригожин и контроверзниот монах од крајот на 19 и почетокот на 20 век не му припаѓа на ФТ, туку на руски новинар кој тоа го направи минатата година.

Пригожин, како и чеченскиот лидер Рамзан Кадиров, уште еден активен поддржувач на руската агресија врз Украина, е силен критичар на „воената, бирократската и деловната (руска) елита, која, според него, го предава претседателот Владимир Путин со млака и неспособен пристап кон војната“, пишува весникот.

За Пригожин овие споредби се „апсолутно јасни“ и тој смета дека неговата улога е да ги врати непослушните западњаци на вистинскиот пат. Распутин бил убиен во 1916 година од група благородници кои се плашеле од неговото растечко влијание врз руското царско семејство.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Газдата на Фејсбук е на 21 место со „само“ 55 милијарди долари

На најновата листа на милијардери на Блумберг објавена денеска прв е Французинот Бернар Арно, сопственик на бројни познати брендови, меѓу кои и „Луј Витон“,...

Грција ја потврди смртта на воениот пилот чиј авион се урнал во морето

Грција ја потврди смртта на триесет и едногодишниот пилот Ефстатиос Цитлакидис, чиј борбен авион Ф-4 Фантом во понеделникот се урна во Јонското Море. Телото на...

Во Холандија е потврдено кравјото лудило

Холандските власти потврдија дека кравата што умрела на фарма во таа земја имала таканаречена кравјо луда, ретка невродегенеративна болест кај говедата која може да...
spot_img
spot_img
spot_img