5.2 C
Ohrid
Wednesday, November 30, 2022

Османи: Србија да ги исполни своите обврски

НАЈЧИТАНО

Претседателката на Косово, Вјоса Османи, во разговор со советникот во Стејт департментот Дерек Шолет и американскиот пратеник за Западен Балкан Габриел Ескобар изјави дека е неопходно да се постигне напредок во процесот на дијалогот со Србија, кој мора да се фокусира на меѓусебно признавање, јавува денеска РТК.

Од кабинетот на косовскиот претседател соопштија дека на средбата со високи американски претставници, Османи разговарале за последните случувања во регионот, како и за натамошната соработка за подобрување на евроатлантските интеграции на Косово како предуслов за долгорочна стабилност.

„Претседателката Османи изрази благодарност за континуираната поддршка од САД, особено за поддршката во процесот на дијалог. Османи ја истакнал потребата Србија да ги спроведе своите обврски од договорот за енергетската патоказа и итната потреба од постигнување резултат на договорот за присилни исчезнувања“, се наведува во соопштението.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО