More

  ОСМАНИ – РЕИНСАЛУ: Естонија со поддршка за приоритетите на нашето претседавање со ОБСЕ

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  - Advertisement -

  Министерот за надворешни работи Бујар Османи, денес, оствари телефонски разговор со министерот за надворешни работи на Естонија Урмас Реинсалу.

   Во фокус на разговорите беше нарушената безбедносна архитектура во Европа и справувањето со актуелните предизвици, особено во светло на нашето претседавање со ОБСЕ и напорите за ставање крај на воената агресија врз Украина.

   Министерот Османи му ги пренесе на соговорникот впечатоците од посетата на Украина и средбите со украинскиот државен врв, потенцирајќи дека Украина е главен приоритет на нашето претседавање.

   „Соочени со севкупните последици од воената агресија врз суверена и независна европска држава, остануваме посветени на обезбедување имплементација на принципите и вредностите на ОБСЕ, како и обединет и солидарен пристап во справување со севкупните последици од војната кои ги чувствуваме“, истакна Османи.

   Во тоа светло, министрите ја реафирмираа заедничката посветеност нa духот и словото на Декалогот на ОБСЕ.

   Министерот Реинсалу ја повтори естонската конзистетна поддршка за нашиот евроинтегративен процес, со охрабрување посветено да продолжиме со реформите за да обезбедиме придобивки за нашите граѓани.

   Двајцата соговорници разговараа и за позитивниот тренд во билатералните односи и продлабочување на соработката меѓу двете земји, посебно во сферата на дигитализацијата, користејќи го естонското искуство за модернизација и дигитализација на нашето општество, што беше потврдено и за време на посетата на министерот Османи на Естонија во ноември 2022 година.

  - Advertisement -spot_img
  - Advertisement -spot_img
  - Advertisement -spot_img

  Почина Ќиро Блажевиќ

  Легендарниот хрватски селектор Мирослав Чиро Блажевиќ почина во Загреб на 88-годишна возраст по долго и тешко боледување.Блажевиќ почина откако долго се бореше со малигна...

  Десетгодишно девојче денеска е спасено од под урнатини, 39 часа откако силни земјотреси ја погодија јужна Турција

  Десетгодишно девојче денеска е спасено од под урнатини, 39 часа откако силни земјотреси ја погодија јужна Турција, јави агенцијата Анадолија. Девојчето од сириско потекло било спасено од...

  Бројот на загинатите расте, борбата по преживеани не запира

  Бројот на загинати во земјотресот во Турција и Сирија вчера надмина 6.200 луѓе и се очекува да продолжи да расте, додека пристигнуваат спасувачки тимови и меѓународна...

  Moda

  Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

  Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

  Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

  Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

  Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

  Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
  spot_img
  spot_img
  spot_img