8.3 C
Ohrid
Wednesday, December 7, 2022

Османи го коментира можното преместување на бугарското вето

НАЈЧИТАНО

Министерот за надворешни работи Бујар Османи кој утре патува за Берлин, а потоа за Бугарија на прашањето на Телма за последните изјави на бугарскиот премиер Кирил Петков  за преместување на ветото и европски гаранции за менување на Уставот на Македонија на самиот старт на преговарачкиот процес пред отварање на првото поглавје одговорил преку СМС.

„Сметам дека португалскиот предлог како основна рамка за идеите кои се разменуваат меѓу двете влади последните недели остануваат најдоброто решение за деблокирање на европската перспектива на МКД, па на регионот“, напишал Османи.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО