-1.1 C
Ohrid
Sunday, February 5, 2023

Осигурувањето одбива да ѝ ги исплати трошоците за судењето против Џони Деп

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Американската актерка Амбер Херд се соочува со нова правна битка откако нејзината осигурителна компанија одби да ѝ плати осигурување до милион долари за да ги покрие трошоците за тужбата против нејзиниот поранешен сопруг, актерот Џони Деп.

Осигурителната компанија „New York Marine and General Insurance Co“ во петокот поднела тужба против актерката пред федералниот суд бидејќи смета дека не мора ништо да ѝ плати бидејќи нејзиниот пораз на суд во случајот што против неа го покренал нејзиниот поранешен сопруг бил резултат на нејзините постапки, односно однесување, пишува „ЛА Тајмс“.

Во 2019 година, Деп побара отштета од 50 милиони долари од неговата поранешна сопруга за нејзиниот текст објавен во „Вашингтон пост“ во декември 2018 година, во кој таа тврдеше дека е жртва на семејно насилство. Иако во написот не го именуваше Деп, ѕвездата на „Пиратите од Карибите“ на суд изјави дека е јасно дека тој е предмет на статијата.

Минатиот месец, Деп победи по шестнеделниот судски спор со Амбер Херд и му беше доделена отштета за клевета од повеќе од 10 милиони долари..

Осигурителната компанија тврди дека е обврзана да го исплати осигурениот случај според полисата само доколку осигуреникот сам не ја предизвикал штетата, повикувајќи се на законот во Калифорнија според кој осигурителната компанија „не е одговорна за загубите кои се последица на свесниот чин на осигуреникот“.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Левица бара да се испрати протестна нота за „Вапцаров“

Вчера Македонците во Бугарија повторно беа жртва на насилство, каде беше искршен новотворениот клуб од Благоевград – „Никола Вапцаров”! Бараме веднаш претседателот Стево Пендаровски...

Бугарија не ги спречи радикалните структури

Чествувањето на 151 година од раѓањето на Гоце Делчев во Северна Македонија помина во најдобар ред и без нарушување на јавниот ред и мир,...

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски присуствуваше на годинешниот молитвен појадок кој се одржа во Вашингтон

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски присуствуваше на годинешниот молитвен појадок кој се одржа во Вашингтон. Молитвениот појадок е настан кој на едно место ги собира...
spot_img
spot_img
spot_img