16.1 C
Ohrid
Saturday, August 13, 2022

Освен маслинoвото масло, плодовите и лисјата од маслинки, здрава е и саламурата

НАЈЧИТАНО

Знаеме колку се здрави маслинките, маслиновото масло, па дури и лисјата од маслинки, но тоа не е сѐ. Маслинките се богати со железо, витамини Е и А, натриум, калциум, влакна, а содржат и здрави масти познати како Омега-9, кои го зголемуваат добриот холестерол (ХДЛ).

Маслинките содржат антиоксиданти, полифеноли и флавоноиди, кои имаат антиинфламаторно дејство, па можеме да кажеме дека се идеална храна за борба против слободните радикали кои ги оштетуваат здравите клетки во телото.

Сите знаеме дека е здраво и маслиновото масло, а постои долг список на болести кај кои помагаат соединенијата во лисјата од маслинки.

Народите од Медитеранот со векови користат маслиново масло во исхраната, а резултатот е импресивен: тие се меѓу најдолговечните народи.

Повеќе за ова на порталот „Арт кујна“.

Фото: Pexels

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО