4.9 C
Ohrid
Monday, January 30, 2023

Оригинален осмомартовски подарок за наставничката Ана – приказна која влева надеж

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Не е тешко да се биде креативен, покажаа денеска родителите на шампионите на едно основно училиште во Љиг, кои на својата наставничка и подаруваа нешто поинакво. Наместо ваучер за парфимерија или гардероба, на своето биро нашла уплатница. Иако можеби мислевте дека родителите решиле да преминат од давање ваучери на давање пари, сепак тоа не е така, пишува „Зелена училница“.

Имено, на масата на наставничката Ана Гошњиќ од основното училиште „Сава Керковиќ“ во Лишка стоела уплатница адресирана до Националното здружение на родители на деца заболени од рак (НУРДОР). Собраните пари родителите и учениците наместо да ги потрошат како подарок за наставничката ги уплатиле во хуманитарниот фонд. Секако, имаше и рачно изработени честитки, кои се омилени подароци за наставниците.

„Родителите ги слушаа моите зборови и знаејќи дека не сакам такви подароци, дојдоа на идеја парите од кои ќе купат подарок да ги дадат во добротворни цели, на здружение наменето за деца кои се борат со опасна болест. “, изјави таа во Зелената училница.наставничката Ана.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Банките имаат долги списоци на одземен имот за продажба

Имоти на компании во стечај, производни погони, хотели, ресторани, машини опрема, станови, куќи, како и удели на поединци во компании, па се до кранови, маски и...

Ѝ испратил лажна банкарска сметка за уплата

СВР Штип поднесе кривична пријава против Ј.Т.С.(21) од Велика Британија, правно лице од Велика Британија и A.A.A.(44) од Велика Британија, поради постоење основи на...

Како популарниот Чет-бот би го решил спорот меѓу Македонија и Бугарија?

Македонци ѝ поставија прашање на интернет платформата Чет-ГПТ(Chat GPT), оперирана од најсофистигирана програма за вештачка интелигенција, како да се реши спорот меѓу Бугарија и Македонија. ChatGPT (Chat...
spot_img
spot_img
spot_img