3.3 C
Ohrid
Saturday, February 4, 2023

Организаторите на „Европрајд“ се во контакт со Владата, но вонреден состанок нема

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Активистот на ЛГБТ+ заедницата, Горан Милетиќ, изјави дека организаторите на „Европрајд“ постојано се во контакт со Владата на Србија и дека никогаш не го прекинале, но дека денеска нема средба со надлежните.

Милетиќ за Н1 објасни дека денеска нема вонреден состанок во Владата и дека имаат постојана комуникација со Владата за Прајд.

Тој вчера најави дека „Европрајд 2022“ сигурно ќе се одржи во Белград и дека се очекуваат околу 15.000 учесници.

Милетиќ рече дека ќе се одржат сите веќе планирани настани за периодот од 12 до 18 септември.

„Од настаните на отворен простор, прошетката ќе се одржи на 17 септември, а два концерта на Калемегдан на 16 и 17 септември“, рече Милетиќ, кој е еден од организаторите на Европрајд.

Тој посочи и дека во моментов нема забрана од државата, но дека е можно надлежните да донесат одлука за забрана на прошетката и попречување на одржување концерти.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

ОДРЖАНА МАНИФЕСТАЦИЈАТА „НАЈДОБРИТЕ ОД СПОРТОТ ВО ОПШТИНА ОХРИД ЗА 2022 ГОДИНА“

На свечена церемнонија денес беа доделени наградите за „Најдобрите од спортот во општина Охрид за 2022 година“. – По втор пат за една година под...

Пејачката Бритни Спирс ја обвини актерката Алиса Милано за „злоставување“

Пејачката Бритни Спирс (41) ја обвини актерката Алиса Милано (50) за „злоставување“ откако актерката објавила твит кој ја навредил. Ѕвездата на серијата „Charmed“ изразила загриженост...

Граѓани со знамиња, со транспаренти и со столици, со план да останат до утре, вечерва се обидоа да бидат ноќна стража крај гробот на...

Граѓани со знамиња, со транспаренти и со столици, со план да останат до утре, вечерва се обидоа да бидат ноќна стража крај гробот на...
spot_img
spot_img
spot_img