8.9 C
Ohrid
Wednesday, October 5, 2022

Орбан: Засега нема прифатлив компромис за ембаргото на ЕУ за руската нафта

НАЈЧИТАНО

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека не постои „прифатлив компромис“ за ембаргото на Европската унија (ЕУ) за руската нафта, барајќи „гаранции“ за снабдување на Унгарија.

„Засега воопшто нема компромис“, изјави Орбан за новинарите по учеството на самитот на ЕУ посветен на војната во Украина и санкциите на ЕУ против Русија.

Ембаргото на руската нафта, како дел од шестиот пакет санкции против Русија поради агресијата врз Украина, со недели се разговара на ниво на ЕУ, бидејќи неколку земји бараат изземање, а најсилна позиција има Унгарија.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО