8.3 C
Ohrid
Wednesday, December 7, 2022

Орбан е во минимална предност, за првпат му се спротивставува здружена опозиција

НАЈЧИТАНО

По интензивната кампања во која доминира руската инвазија на Украина, Унгарците во недела излегуваат на гласање, пред кои гласачките места му даваат мала предност на актуелниот премиер Виктор Орбан.За прв пат по 12 години, владејачката партија ќе се спротивстави на владејачката партија Фидес обединета.

Предноста на Фидес е минимална, така што „сите опции се на маса“, изјави за Франс прес Булчу Хунјади, аналитичар во независниот институт Политички капитал.

Тој смета дека „мобилизацијата од последните неколку дена“ ќе биде клучна, бидејќи во таа земја со 9,7 милиони жители, половина милион се уште се неопределени.

Орбан во петокот го одржа својот последен митинг во градот Секешфехервар, додека неговиот противкандидат, лидерот на опозицијата Петер Марки-Зај, во сабота го има последното обраќање во главниот град.

Машинерија за пропаганда
Иако го поддржуваше Киев на европско ниво, владата на Орбан одби да транзитира оружје за Украина преку нејзина територија и, рече Хунјади, го сведе конфликтот во соседството на едноставно прашање: „Дали Унгарија треба да се вклучи или не?“.

„Оваа порака беше многу поефикасна од критиките на опозицијата кон владејачката партија“ поради нејзината блискост со Русија.

Во тоа помага и фактот што „пропагандната машинерија на Фидес е многу поефикасна од способноста на опозицијата да допре до гласачите“.

Аналитичарите посочуваат и дека реформите на изборниот систем во текот на годините и донесоа корист на владејачката партија, што владата го отфрла.

„Теренот е апсолутно еднаков за сите“, изјави владиниот портпарол Золтан Ковач.

Ковач ја критикува Марки-Заја дека е само личност без партија и негови претставници. Тој се истакна кога го порази Фидес и стана градоначалник на Ходмезовасархели, но има тешка задача да води коалиција на широк спектар партии, од десничарскиот Јобик, до либералите, зелените и социјалдемократите.

Овие политички опции се обединети во желбата да се собори Орбан и неговиот „нелиберален“ модел на демократија што Фидес го гради од 2010 година, често во конфликт со Брисел.

Изборот пред Унгарците „никогаш не бил толку лесен“, вели 49-годишниот Марки-Зај.

Тој нагласи дека Унгарија треба да го избере патот на „Европа, а не на Исток“, а со тоа се осврна на односите на владата со Москва и Пекинг.

меѓународна „изолација“
Владата на Орбан беше критикувана и од украинскиот претседател Володимир Зеленски, кој го издвои унгарскиот премиер за неговата блиска врска со рускиот претседател Владимир Путин.

Унгарската влада возврати со напад на Украина поради обидот да влијае на изборите во недела.

Неутралниот став се судри и со Унгарија, сојузник на Вишеградската група, која зазеде директен антируски став.

Но, вели Ковач, ако „изолацијата“ е цената на одбраната на Унгарија, „тогаш премиерот е подготвен за тоа“.

Портпаролот на владата рече дека ја „почитува“ позицијата на Полска дека увозот на гас од Русија може да биде суспендиран, но додаде дека не постои начин Унгарија да биде независна.

Тој го прикажува Орбан како „доајен на европската политика“ и го пофали „економскиот и социјалниот успех“ што Унгарија го уживаше во изминатите 12 години.

Опозицијата го обвинува Фидес за „неодговорно“ економско владеење, што ја направи Унгарија неподготвена за инфлација и слаба форинта во однос на еврото.

За време на кампањата, владата ги ограничи цените на енергијата и им вети на гласачите голем број финансиски стимулации.

Иако овие мерки требаше да бидат „тајното оружје“ на Фидес, проблемот е што инфлацијата изедна, вели Андрас Биро-Наѓ, аналитичар во Институтот за решенија за политика.

Покрај изборите во недела, се одржува и референдум за ЛГБТ образование во училиштата, а за првпат во Унгарија ќе бидат над 200 меѓународни набљудувачи.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО