3.3 C
Ohrid
Saturday, February 4, 2023

Орбан: Европската историја влезе во „ера на војна“ и луѓето ќе мора да се борат за работи кои досега ги земаа здраво за готово

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Европската историја влезе во „ера на војна“ и луѓето ќе мора да се борат за работи кои досега ги земаа здраво за готово, изјави денеска унгарскиот премиер Виктор Орбан, пишува Нова.

– Никој не помисли на 24 февруари дека војната меѓу Украина и Русија нема да биде само конфликт, туку дека ќе го означи крајот на старата ера и почетокот на новата ера на војна во европската историја – изјави Орбан за Радио Косут.

– Освен на фронтовите, војната се води и во светската економија, особено во европската, а тоа го покажува поскапувањето на енергенсите, а ќе се води „голема битка“ за обезбедување на енергија и намалување на трошоците за живот – додаде Орбан.

Веројатно ќе има „борба за работни места“, бидејќи политиката на санкции и војната ја туркаат европската економија во рецесија, рече тој.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

ОДРЖАНА МАНИФЕСТАЦИЈАТА „НАЈДОБРИТЕ ОД СПОРТОТ ВО ОПШТИНА ОХРИД ЗА 2022 ГОДИНА“

На свечена церемнонија денес беа доделени наградите за „Најдобрите од спортот во општина Охрид за 2022 година“. – По втор пат за една година под...

Пејачката Бритни Спирс ја обвини актерката Алиса Милано за „злоставување“

Пејачката Бритни Спирс (41) ја обвини актерката Алиса Милано (50) за „злоставување“ откако актерката објавила твит кој ја навредил. Ѕвездата на серијата „Charmed“ изразила загриженост...

Граѓани со знамиња, со транспаренти и со столици, со план да останат до утре, вечерва се обидоа да бидат ноќна стража крај гробот на...

Граѓани со знамиња, со транспаренти и со столици, со план да останат до утре, вечерва се обидоа да бидат ноќна стража крај гробот на...
spot_img
spot_img
spot_img