22.9 C
Ohrid
Friday, August 12, 2022

Орбан: Американските и унгарските конзервативци мора да ги здружат силите на изборите во 2024 година.

НАЈЧИТАНО

Американските и унгарските конзервативци мора да ги здружат силите на изборите во 2024 година во Вашингтон и Брисел за да ги „преземат“ институциите од либералите кои ја загрозуваат западната цивилизација, изјави во четвртокот унгарскиот премиер Виктор Орбан.

Унгарскиот националист Орбан, говорејќи на конзервативниот митинг во Далас, исто така рече дека на САД им треба силен лидер за да преговараат за мировен договор со Русија за да се стави крај на војната во Украина.

„Само силен лидер може да преговара за мир“, рече Орбан во обраќањето на Конференцијата за конзервативна политичка акција (CPAC), истакната американска политичка организација. „Ни треба силна Америка со силен лидер.

Орбан не се осврна конкретно на американскиот претседател Доналд Трамп, кој јавно посочи дека повторно ќе се кандидира за претседател во 2024 година. Трамп поддржа повеќе од 100 конзервативни кандидати пред овогодинешните среднорочни избори во САД.

Но, Орбан и Трамп имаа срдечни односи и унгарскиот лидер го поддржа Трамп пред гласањето во САД во 2020 година. Пред конференцијата CPAC, тој му посака успех на Трамп во видео порака.

Како и Трамп во Соединетите Држави, Орбан е многу критикуван во Европа. Лидерите на Европската унија, чиј член е Унгарија, рекоа дека тој ја поткопува демократијата со мерки кои ја ограничуваат имиграцијата и ѝ даваат контрола на неговата влада врз медиумите и невладините организации.

Орбан, кој беше реизбран за четврти последователен мандат во април, рече дека влогот е голем за 2024 година. Покрај изборите во САД, Европејците таа година ќе гласаат за места во Европскиот парламент.

„Овие две локации ќе дефинираат два фронта во битката за западната цивилизација“, рече Орбан.

Нарекувајќи се себеси „старомоден борец за слобода“, Орбан рече дека Унгарија и неговата влада се „под опсада на прогресивни либерали“.

Тој рече дека прогресивците се обидуваат да ја одвојат западната цивилизација од нејзините христијански корени. Остриот антиимиграциски став на неговата влада, про-семејната политика и отфрлањето на родовата идеологија се спротивставуваат на тие напори, додаде тој.

„Оваа војна е културна војна“, рече Орбан. „Мораме да ги ревитализираме нашите цркви, нашите семејства, нашите универзитети и нашите социјални институции“, рече тој.

Во говорот минатиот месец, Орбан рече дека за разлика од Западна Европа, каде локалното население се меша со неевропски имигранти, Унгарија не е земја со „мешана раса“. Неговите зборови предизвикаа осуда од Соединетите Држави, Европската Унија, еврејските групи и академиците.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО