5.9 C
Ohrid
Thursday, February 2, 2023

Општ хаос на улиците во Франција, милион луѓе излегоа на протест

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Над милион луѓе вчера учествуваа на протестите во Франција против плановите за реформа на пензискиот систем, соопшти француското МВР.

Во Париз на протестите учествуваа 80.000 луѓе, објави Ројтерс.

 

 

За време на протестот во главниот град на Франција дојде до жестоки судири меѓу полицијата и демонстрантите.

Сликите и видеата од насилство од улиците на Париз ги преплавија социјалните мрежи.

 

 

Додека се одлучува за програмата за пензиски реформи предложена од францускиот претседател Емануел Макрон, синдикатите организираат масовни штрајкови и протести поради плановите да се зголеми старосната граница за пензионирање за две години од 62 на 64 години.

 

 

Сообраќајот во Франција е прекинат, а училиштата и другите јавни институции се затворени, додека секој петти лет е откажан на аеродромот Орли во Париз.

Францускиот синдикат „CFDT“ повика на нови штрајкови и протести на 31 јануари против плановите на владата за реформа на пензискиот систем.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Тепачка меѓу власта и опозицијата во Српското Собрание, Вучиќ мртов ладен ги гледаше

Тотален хаос во српското Собрание следеше во попладневниот дел од расправата, кога пратениците од опозицијата, пред сѐ Двери и Заветник, се упатија кон претседателот...

Што го испишмани Бесими да го поништи покачувањето од 30 отсто?

Дали се во прашање законите или министерот за финансии и владата се повлекоа од најавата дека ќе им ги зголемат платите на вработените во...

РАБОТНА ПОСЕТА НА ХРВАТСКАТА АМБАСАДОРКА НА ОПШТИНА ОХРИД

Денес во работна посета на Општина Охрид, престојуваше амбасадорката на Република Хрватска во Македонија, Н.Е. Нивес Тигањ. Во разговор со градоначалникот Пецаков, беа разгледани...
spot_img
spot_img
spot_img