Опозицијата ја нападна власта во Хрватска поради јахтата: Ова е полошо од глупост

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Претставниците на опозицијата во средата предупредија на сериозен неуспех на државата во случајот со запленетата јахта на руски олигарх близок на Владимир Путин, која исчезна од марината Бетина на островот Муртер.Претседателот на СДП, Пеѓа Грбин, им рече на новинарите дека не знае што ќе биде полошо – ако тоа се случило со дизајн или од небрежност.

Неодговорност на Владата
„Вчера ме предупредија дека можеби сум бил премногу груб кога некого нареков глупав, ова е полошо од глупаво“, изјави Грбин.

Јахтата долга 35 метри, која се наоѓала на суво прицврстување, била спуштена во морето, по што морала да се опреми, стартувала, се вози низ хрватското територијално море и потоа ги напуштила границите.

„Тоа не е телевизор или мобилен телефон, тоа е „мала мала јахта“ која веројатно чини повеќе од сите наши станови и куќи заедно“, рече тој, тврдејќи дека бродот требало да биде запечатен.

Никола Грмоја (Мост) смета дека во овој случај се работи за неодговорност на Владата. Ако зборувате за санкции против Русија и се колнете во Украина, а потоа се случи нешто такво, тоа значи неодговорност на Владата, без разлика дали тоа било намера или целосна нефункционалност на државата.

Грмоја потсети дека пред гласањето за обуката на украинските војници во Хрватска, Владата „морално ги уценувала претставниците“, како во случајот со вакцинирањето.

Ивана Кекин од Клубот Зелено-левичарски блок смета дека е потребно некој да сноси одговорност откако ќе се утврди што се случило.

„Може да е намера, но од друга страна нашата земја е толку нефункционална што може да загуби јахта. Фондовите на ЕУ ни пропаѓаат, губиме милијарди, па една јахта повеќе или помалку“, рече таа.

Инфлација, евро и реконструкција
Опозицијата зборуваше и за инфлацијата, за најавените измени на Законот за обнова и за последиците од воведувањето на еврото.

Податоците за инфлацијата за декември покажуваат дека таа се уште е 13 отсто, а најзагрижувачко, вели Грбин, е што моторот на инфлацијата веќе не е енергијата, туку цените на храната и основните прехранбени производи.

Грбин смета дека владата на ХДЗ целосно потфрлила во тоа, а колку е неодговорно однесувањето на владејачкото мнозинство говори фактот што последната расправа за инфлацијата и ценовната стабилност во Хрватска се одржа во Собранието есента 2021 година.

На прашањето дали „белите списоци“ на трговци се добра идеја, тој одговори дека „црните списоци“ требало да се направат уште пред една година, но Владата не вовела мерки навреме.

За измените на Законот за обнова, кои ги најави новиот министер Бранко Бачиќ, не може да каже дали ќе ги поддржи бидејќи не знае што ќе има во тие измени. Сепак, опозицијата собра потписи, па следната недела ќе расправа за интерпелацијата на СДП за работата на Владата за реконструкција.

Грмоја ќе види дали ќе поддржат измени на Законот за обнова, но смета дека е доцна, потсетувајќи дека уште од почетокот велеа дека законот е штетен и дека реконструкцијата треба да се води од еден центар, кој сега се предлага. .

Мост, исто така, постојано предупредуваше дека цените се зголемени во сите земји што го воведоа еврото, а Хрватска го воведе еврото во најлошиот можен момент на висока инфлација.

Што се однесува до предлогот за создавање на т.н на белата листа, на која би имало трговци кои неоправдано не ги покачиле цените, Грмоја смета дека сега е доцна.

Владеењето „одвоено од реалноста“
„Андреј Пленковиќ и владејачкото мнозинство не се свесни како живеат хрватските граѓани. „Кога некому ќе му пукне бојлерот и во исто време ќе добие покана за свадба, мора да земе ненаменски кредит“, рече тој.

Тој заклучи дека владетелите се „одлепени од реалноста“ и не ги интересира реконструкција на Бановина или инфлација, тие се занимаваат со Украина, а во исто време исчезнуваат јахтите на руските тајкуни, кои се под санкции.

Ивана Кекин вели дека влезот во еврозоната покажал каде стои Хрватска во споредба со другите членки на ЕУ.

„Црно-бело стана јасно дека хрватските плати се меѓу најниските во ЕУ, но затоа сме на врвот по цени“, посочува Кекин.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img