0.9 C
Ohrid
Sunday, January 29, 2023

ОН: Потоплата планета ќе значи повеќе глад во светот

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Производството на храна на нашата планета е сомнително и загрижувачко. Речиси една третина од светските земјоделски култури и пасишта ќе бидат несоодветни за производство на храна до крајот на овој век, доколку ефектот на стаклена градина од затоплувањето на површината на Земјата и долниот дел од атмосферата не биде остро потиснат со селективен пренос на радијација, е еден од заклучоците на ОН. Меѓувладин панел за климатски промени.промени (IPCC).

Намалувањето на квалитетот на земјоделските култури за производство на храна и смртта на добитокот поради ефектите од екстремните горештини се само дел од катастрофалните сценарија кои би можеле да го загрозат системот за храна до 2050 година, со оглед на затоплувањето на планетата на која живееме. Таквото сценарио ќе резултира со повисоки цени и ќе доведе до опасност од глад дополнителни 80 милиони луѓе.

„Ако не направиме нешто, иднината изгледа мрачна“, рече Рејчел Безнер Кер, главен автор на извештајот на IPCC и научник за глобален развој на Универзитетот Корнел. Тој предупредува дека „ниту еден регион во светот нема да биде поштеден“.

Фарми
Научниците велат дека најлошите ефекти од климатските промени би можеле да почнат да се забележуваат веднаш штом глобалните температури ќе се зголемат за повеќе од 1,5 Целзиусови во споредба со прединдустрискиот период.

Бидејќи Земјата веќе се загреа на глобално ниво за 1,1 Целзиусови степени, експертите предвидуваат дека планетата на која живееме би можела да достигне праг од 1,5 степени за само две децении.

Извештајот на ОН објавен во понеделникот се однесува на голем број последици од климатските промени, од големите градови во кои нема да можат да живеат до ранливите економии.

Но, извештајот конкретно предупредува за производство на храна и снабдување со храна за населението во релативно блиска иднина.

Глобалното производство на храна сè уште расте, но не расте толку брзо како во минатото. Во последните 60 години климатските промени веќе го ограничија растот на производството за околу 21 процент, се вели во извештајот, а во исто време расте побарувачката за повеќе храна пропорционално со зголемувањето на населението.

Обилните дождови, превисоките температури, послабиот квалитет на почвата, зголемувањето на бројот на штетници, како што се скакулци и помал број корисни опрашувачи (пчели) ќе влијаат на намалувањето на залихите на жито. Со секој степен на затоплување, се очекува пад на приносите на пченката, оризот и пченицата за 10 до 25 проценти.

До 2100 година, фармите би можеле да се соочат со недостиг на работна сила. Ако климатските промени не се спречат, во некои региони работниците ќе недостасуваат дури 250 дена годишно.

До 2100 година, тропските и суптропските земји би можеле да се соочат со загуби до 22 милијарди долари годишно во млечната индустрија и околу 38 милијарди долари во индустријата за говедско месо бидејќи топлинскиот стрес ќе ги разреди стадата, се вели во извештајот.

Најжешките и највлажните области би биле Сахел (граничната зона во Африка помеѓу Сахара на север и поплодниот регион на Судан на југ). басенот на Амазон и Југоисточна Азија.

„Со оглед на тоа што живеам на Филипините, гледам дека тропските циклони, поплавите и сушите резултираат со сериозен недостиг на квалитетна храна на трпезата“, вели Родел Ласко, еден од авторите на IPCC. Тој посочува дека „најпогодени се најсиромашните сектори во општеството“.

Морска храна
Влијанието на глобалното затоплување не е ограничено само на копнените делови. Топлинските брани во крајбрежните области, закиселувањето на океаните, солената вода што продира во слатководните области и штетните наслаги на алги го земаат својот данок, уништувајќи ги рибите и другите жители на морското дно.

Потрошувачката на риба во светот моментално сочинува околу 17 отсто од светската потрошувачка на месо и се предвидува дека ќе се зголеми. Сепак, глобалните приноси од рибарството паднаа за 4,1 отсто поради климатските промени меѓу 1930 и 2010 година, според извештајот на IPCC.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

(Видео) Дали некогаш сте виделе ваква несреќа во теретана? Сите се собраа околу неа и ја следеа акцијата за спасување

Косата на девојчето се заплетка во апаратот додека вежбала, а спасувачката акција траела десет минути. На социјалните мрежи кружи видео од чудна несреќа снимена во...

Грчки дравјанин починал вчера во казино во Гевгелија

Грчки дравјанин починал вчера во казино во Гевгелија, информираат од Министерството за внатрешни работи. „Околу 15.20 часот вчера во Полициска станица Гевгелија е пријавено дека...

Путин е отворен за контакти со германскиот канцелар Олаф Шолц, иако нема закажано телефонски разговор со него

Рускиот претседател Владимир Путин е отворен за контакти со германскиот канцелар Олаф Шолц, иако нема закажано телефонски разговор со него, изјави денеска портпаролот на...
spot_img
spot_img
spot_img