23.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

ОН: Војната во Украина „нема да има победник“

НАЈЧИТАНО

Војната во Украина „нема да има победник“, изјави во петокот координаторот на ОН во земјата, на 100-тиот ден од руската инвазија.

„Оваа војна нема и нема да има победник“, се вели во соопштението на Амин Авад.

„Ни треба мир. Војната мора да престане“, додаде тој, во време кога преговорите меѓу Киев и Москва се во застој со недели.

Авад изрази загриженост поради „високата цена“ што ја плаќа цивилното население, предупредувајќи на „уништување, уништување во градовите и селата“, како и „изгубени животи, куќи, работни места и изгледи“.

Главна цел на Москва во Украина во последните недели беа источниот и јужниот дел на земјата, кои би можеле да бидат припоени.

„Ситуацијата на исток е навистина тешка“, изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски за Newsmax во средата, додавајќи дека од 60 до 100 војници се убиени и 500 повредени секој ден.

„За нешто повеќе од три месеци, речиси 14 милиони Украинци беа принудени да ги напуштат своите домови, главно жени и деца“, рече Авад, додавајќи дека тоа е „без преседан во историјата“.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО