3.3 C
Ohrid
Saturday, February 4, 2023

Околу 70.000 луѓе протестираа денеска во Прага против чешката влада

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Околу 70.000 луѓе протестираа денеска во Прага против чешката влада, повикувајќи ја владејачката коалиција да стори повеќе за контрола на зголемените цени на енергијата и изразувајќи противење кон Европската Унија и НАТО, пренесува Ројтерс.

Организаторите на демонстрациите од голем број екстремно десничарски и маргинални политички групи, меѓу кои и Комунистичката партија, порачаа дека таа централноевропска нација треба да биде воено неутрална и да обезбеди директни договори со добавувачите на гас, меѓу кои и со Русија.

Демонстрантите ја осудија владата зашто ги поддржа санкциите против Русија поради нејзината војна во Украина и ја обвинија дека не може да се справи со зголемените цени на енергијата.
Тие рекоа дека владата ѝ посветува повеќе внимание на разурнатата од војна Украина отколку на сопствените граѓани.

– Целта на нашиот протест е да бараме промени, главно во однос на проблемот со цените на енергијата, особено струјата и гасот, кои ќе ја уништат нашата економија оваа есен – изјави еден од организаторите на протестот.

Протестот на Вацлавскиот плоштад во центарот на градот се одржа еден ден откако владата го преживеа гласањето за доверба по обвинувањата на опозицијата за неактивност против инфлацијата и поскапувањето на енергенсите.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

ОДРЖАНА МАНИФЕСТАЦИЈАТА „НАЈДОБРИТЕ ОД СПОРТОТ ВО ОПШТИНА ОХРИД ЗА 2022 ГОДИНА“

На свечена церемнонија денес беа доделени наградите за „Најдобрите од спортот во општина Охрид за 2022 година“. – По втор пат за една година под...

Пејачката Бритни Спирс ја обвини актерката Алиса Милано за „злоставување“

Пејачката Бритни Спирс (41) ја обвини актерката Алиса Милано (50) за „злоставување“ откако актерката објавила твит кој ја навредил. Ѕвездата на серијата „Charmed“ изразила загриженост...

Граѓани со знамиња, со транспаренти и со столици, со план да останат до утре, вечерва се обидоа да бидат ноќна стража крај гробот на...

Граѓани со знамиња, со транспаренти и со столици, со план да останат до утре, вечерва се обидоа да бидат ноќна стража крај гробот на...
spot_img
spot_img
spot_img