Околу 40 отсто од територијата на Украина или околу 250.000 квадратни километри е минирана од почетокот на војната во Украина на 24 февруари 2022 година

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Премиерот на Украина Денис Шмихал денеска изјави дека околу 40 отсто од територијата на Украина или околу 250.000 квадратни километри е минирана од почетокот на војната во Украина на 24 февруари 2022 година.

Според него, минираната површина е поголема од целиот Корејски полуостров, територијата на Романија, а исто така колку цела Велика Британија.

Можеби ќе ве интересира
ЛУЃЕ ЖИВИ ЗАКОПАНИ, КРВАВО ДЕТЕ СПАСЕНО ОД РУШЕВИНИТЕ Расте…

Плусинфо 09/01/2023
ДЕТЕ ГО ПРАША МАКРОН ТОА ШТО СИТЕ САКААТ ДА ГО ЗНААТ „Не…

Плусинфо 09/01/2023
Тој изјави дека со оглед на тоа што поголем дел од територијата е минирана, многу е опасно земјоделците да сеат и да жнеат, па поради тоа украинското земјоделство е во неволја. За време на летната жетва, неколку земјоделци загинаа кога нивните трактори налетаа на мини во областите во близина на Харков и Суми, наведува јужнокорејската агенција „Јонхап“.

Државната агенција за вонредни ситуации објави дека на крајот на војната, на Украина и требаат 10 години за да ја деминира целата своја територија.

– Ова во моментов е најголемото минско поле во светот – изјави Шмихал за јужнокорејската новинска агенција „Јонхап“.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img