24.9 C
Ohrid
Thursday, July 7, 2022

Околу 20 летови откажани поради штрајкот во „Изиџет“

НАЈЧИТАНО

Има серија штрајкови на вработените во воздухопловната индустрија, кои, во услови на брзо закрепнување на побарувачката за пандемијата на Ковид-19 и недостаток на работна сила, го влошуваат хаосот на некои европски аеродроми. Нискобуџетната компанија Easyjet денеска мораше да откаже околу 20 летови во Берлин поради штрајк на кабинскиот екипаж.

„Првите години веќе се откажани“, рече Холгер Рослер, кој преговара со раководството на Easyjet во име на синдикатот Верди. Раководството на компанијата ги потврди откажувањата, истовремено обезбедувајќи дека повеќето – околу 130 летови до и од Берлин – ќе бидат извршени.

Синдикатот повика на штрајк на околу 450 работници во кабината на Easyjet во базата во Берлин.

Во утринските часови откажани се летовите за Ница, Мајорка, Амстердам, Малага, Копенхаген и Лондон. Неколку утрински летови беа во можност да се извршат поради регрутирање на замена на кабинскиот екипаж.

Во Easyjet, на патниците им се препорачува да го проверат статусот на нивниот лет пред да се упатат кон аеродромот.

Во Верди бараат зголемување на платите за најмалку пет отсто, а во услови на висока инфлација и дополнителен еднократен надомест. „Извонредниот пораст на цените и огромниот дополнителен обем на работа на вработените поради хаотичното рестартирање на индустријата покажуваат дека нашите барања се повеќе од оправдани“, велат од синдикатот.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО