More

  Ози Озборн создаде нов албум и покрај Паркинсоновата болест

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  - Advertisement -

  Британскиот музичар Ози Озборн на 9 септември ќе го објави новиот албум Patient Number 9. При објавувањето на 13-тиот студиски албум, тој веќе објави снимка од насловната песна, на која соработуваше со гитаристот Џеф Бек. Како што рече Озборн во едно интервју, песната е за ментална институција.
  Насловната песна е напишана од Ози заедно со продуцентот Ендру Ват, а инспирирана е, како што рече тој во едно интервју минатата година, од врската со неговата сопруга Шерон. Видеото го режираше стрип уметникот Тод Мекфарлејн. Во создавањето на претстојниот албум, кој има 13 песни, учествуваа и други музичари, меѓу кои поранешниот солист и член на групата Блек Сабат, Зак Вајлд и Тони Ајоми. Според Louder, во проектот треба да учествуваат и тапанарот на Red Hot Chili Peppers, Чад Смит, кој свиреше на претходниот албум Ordinary Man, Роб Трухило од Металика, басист на Guns N’ Roses, Даф МекКаган, гитарист на Pearl Jam. , Мајк Мекреди и тапанарот на Фу Фајтерс, Тејлор Хокинс, кој почина оваа година.

  Денес, 73-годишниот Озборн се прослави како пејач на Black Sabbath. Во групата бил околу десет години, до 1979 година, кога членовите на бендот го избркале поради зависност од разни супстанци. Тој веднаш започна соло кариера. Во 2020 година, беше објавен документарен филм за животот на Ози со наслов Деветте животи на Ози Озборн. Семејството Озборн, во кое покрај горенаведените има ќерките Ејми и Кели, на пошироката јавност и е познато и по реалното шоу на музичката телевизија МТВ, Озборнс. Во пролетта 2020 година, тој имаше најавена турнеја низ Северна Америка, но ја откажа веќе во зимата истата година поради медицинска терапија за Паркинсонова болест, која сериозно го ограничува неговото движење.

  - Advertisement -spot_img
  - Advertisement -spot_img
  - Advertisement -spot_img

  Десетгодишно девојче денеска е спасено од под урнатини, 39 часа откако силни земјотреси ја погодија јужна Турција

  Десетгодишно девојче денеска е спасено од под урнатини, 39 часа откако силни земјотреси ја погодија јужна Турција, јави агенцијата Анадолија. Девојчето од сириско потекло било спасено од...

  Бројот на загинатите расте, борбата по преживеани не запира

  Бројот на загинати во земјотресот во Турција и Сирија вчера надмина 6.200 луѓе и се очекува да продолжи да расте, додека пристигнуваат спасувачки тимови и меѓународна...

  Прашања и одговори за крипто-средствата

  Прашања и одговори за крипто-средствата Што се крипто-средства? Како изгледаат крипто-средствата? Кои се разликите меѓу крипто-средствата и суверените валути (пари)? Дали централните банки издаваат дигитални валути? Каква е улогата...

  Moda

  Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

  Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

  Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

  Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

  Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

  Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
  spot_img
  spot_img
  spot_img