15.9 C
Ohrid
Tuesday, September 27, 2022

„Од Хајрудин се пронајдени раце и нога, вилици и многу малку гради“

НАЈЧИТАНО

Членот на Претседателството на Босна и Херцеговина, Шефик Џаферовиќ денеска говореше на комеморативната седница по повод 27-годишнината од геноцидот во Сребреница. Тој посочи дека геноцидот и денеска се негира, особено од властите на Република Српска.

Џаферовиќ изјавил дека целиот свет се менува за 27 години, но дека во животот на човекот е мал период кога човекот само созрева. Толку имал Хајрудин Халиловиќ, вели тој, кога бил убиен во јули 1995 година.

„Во еден од 50-те ковчези што ќе ги положиме во земјата на студениот поток, има и негови посмртни останки. Тој беше убиен со неговиот татко Алаго. До почетокот на војната живееле во селото, дошле во Сребреница затоа што мислеле дека таму ќе најдат спас откако ќе биде прогласена за заштитена зона. На Хајрудин му се пронајдени десната рака, десната нога, другата рака, неколку вилици и многу малку гради. Тој и неговиот татко беа заробени на кобниот 11 јули 1995 година, овде во Поточари, во присуство на воените сили на ОН, а потоа, како и илјадници други, беа однесени во околината на Зворник, каде што беа застрелани и закопани во масовни гробници. Дваесет години не се многу време, но тоа е вечност за семејствата на Хајрудин Халиловиќ и другите жртви кои ги поминаа сите тие години чекајќи да ги најдат телата на своите најблиски и барем да ги закопаат. За жал, многу семејства не ги нашле своите татковци, синови, браќа и братучеди. Стотици мајки загинаа пред да пронајдат ниту една коска од нивните деца, што сведочи за монструозноста на злосторството извршено овде“, рече Џаферовиќ.

Тој побара од високиот претставник Кристијан Шмит да донесе одлука за спречување на пренамена на местата каде што беше извршен геноцид во производствени хали и рече дека сите мора редовно да бидат тука и да им помагаат на повратниците за да се врати животот во Сребреница.

„Борбата против геноцидната намера ќе биде успешна само доколку младите решат да останат и да живеат тука“, рече Џаферовиќ.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО