3.3 C
Ohrid
Saturday, February 4, 2023

Од Украина отпловија уште два брода со жито, вкупно 27

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Уште два брода со жито го напуштија украинското пристаниште Чорноморск, објави во саботата турското Министерство за одбрана, со што вкупниот број на бродови што испловија од украинските пристаништа на Црното Море според договорот за извоз на жито со посредство на ОН се искачи на 27.

Зумрут Ана и МВ Оушн С, на кои им беше дозволено да заминат на 20 август, беа натоварени со 6.300 тони сончогледово масло и 25.000 тони пченица, се вели во соопштението на заедничкиот координативен центар формиран за да се олесни безбедното минување.

Украинската управа за поморски пристаништа во саботата објави дека три украински поморски пристаништа почнале да товарат храна на седум бродови, кои на потрошувачите ќе испорачаат 66.500 тони пченица, пченка и сончогледово масло.

Украинскиот извоз на жито опадна од почетокот на војната, бидејќи црноморските пристаништа – витален пат за снабдување – беа затворени, што предизвика пораст на глобалните цени на храната и страв од недостиг во Африка и на Блискиот Исток.

На крајот на јули беа деблокирани три црноморски пристаништа според договорот меѓу Москва и Киев, постигнат со посредство на Обединетите нации и Турција.

Администрацијата објави на Фејсбук дека товарните превозници Андан Топлак, Фиљоз и Маранта се закотвени во пристаништето Чорноморск, додека пристаништето Одеса почна да ги товари Ганосаја и Кубросли Ј.

Авиопревозникот Mohamad Y го чека редот, како и танкерот Foyle кој чека во пристаништето Пивденџи.

Управата соопшти дека храната од украинско потекло ќе биде доставена во Франција, Судан, Турција и Холандија.

Украинскиот министер за инфраструктура Олександр Кубраков во петокот изјави дека во украинските пристаништа на Црното Море, житото се товари на уште десет товарни бродови и се подготвува за испорака.

Тој рече дека веќе се испорачани 25 бродови од три украински пристаништа, со 630.000 тони земјоделски производи.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

ОДРЖАНА МАНИФЕСТАЦИЈАТА „НАЈДОБРИТЕ ОД СПОРТОТ ВО ОПШТИНА ОХРИД ЗА 2022 ГОДИНА“

На свечена церемнонија денес беа доделени наградите за „Најдобрите од спортот во општина Охрид за 2022 година“. – По втор пат за една година под...

Пејачката Бритни Спирс ја обвини актерката Алиса Милано за „злоставување“

Пејачката Бритни Спирс (41) ја обвини актерката Алиса Милано (50) за „злоставување“ откако актерката објавила твит кој ја навредил. Ѕвездата на серијата „Charmed“ изразила загриженост...

Граѓани со знамиња, со транспаренти и со столици, со план да останат до утре, вечерва се обидоа да бидат ноќна стража крај гробот на...

Граѓани со знамиња, со транспаренти и со столици, со план да останат до утре, вечерва се обидоа да бидат ноќна стража крај гробот на...
spot_img
spot_img
spot_img