16.9 C
Ohrid
Friday, July 1, 2022

Од полноќ поевтинува мазутот

НАЈЧИТАНО

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, дизел горивото ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) не се менуваат, а Мазутот М-1 НС поевтинува за 1,447 денари по килограм и сега ќе изнесува 55,291 денари, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика.

Со денешната одлука на РКЕ, што стапува во сила од ноќеска на полноќ, се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,51 процент во однос на одлуката од 20-ти месецов.

Цената на ЕУРОСУПЕР БС – 95 и натаму останува 110 денари по литар, а 112 на ЕУРОСУПЕР БС – 98, 110 денари на ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V), а 107 денари на Екстра лесно.

Курсот на денарот во однос на доларот во изминатиот период по кој беа формирани цените со претходната пресметка е повисок за 0,360 проценти.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО