More

  Од оваа година на сите цигари во Србија задолжителна е хартијата за самогаснење

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  - Advertisement -

  Сите цигари кои се произведуваат или увезуваат во Србија од 1 јануари годинава мора да се произведуваат со хартија за самогаснење, како што е предвидено со стапувањето во сила на новата уредба за утврдување на листата на стандарди од областа на општата безбедност на производите.

  Можноста цигарите кои не го исполнуваат овој услов да се најдат на пазарот во наредниот период постои само во случај на залихи произведени или увезени пред 1 јануари 2023 година.

  Замената на обичната хартија со хартија што само гасне, која не влијае на вкусот на цигарите, е дел од процесот на усогласување со стандардите на Европската Унија, со цел можноста за пожари предизвикани од неизгаснати цигари да се сведе на минимум.

  - Advertisement -spot_img
  - Advertisement -spot_img
  - Advertisement -spot_img

  Десетгодишно девојче денеска е спасено од под урнатини, 39 часа откако силни земјотреси ја погодија јужна Турција

  Десетгодишно девојче денеска е спасено од под урнатини, 39 часа откако силни земјотреси ја погодија јужна Турција, јави агенцијата Анадолија. Девојчето од сириско потекло било спасено од...

  Бројот на загинатите расте, борбата по преживеани не запира

  Бројот на загинати во земјотресот во Турција и Сирија вчера надмина 6.200 луѓе и се очекува да продолжи да расте, додека пристигнуваат спасувачки тимови и меѓународна...

  Прашања и одговори за крипто-средствата

  Прашања и одговори за крипто-средствата Што се крипто-средства? Како изгледаат крипто-средствата? Кои се разликите меѓу крипто-средствата и суверените валути (пари)? Дали централните банки издаваат дигитални валути? Каква е улогата...

  Moda

  Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

  Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

  Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

  Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

  Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

  Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
  spot_img
  spot_img
  spot_img