Од НАТО земјите ќе се бара повеќе да одвојуваат за буџетот на Алијансатса

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Целта на земјите од НАТО за издвојување два отсто од БДП за одбрана, веќе не изгледа како плафон, туку на просечна вредност, изјави денеска заменик-генералниот секретар на алијансата, Мирчеа Џоана на отворањето на дводневната средба на началниците на одбраните на земјите од Алијансата во Брисел.

– Потценувањето на Русија е опасно, рускиот претседател Владимир Путин се подготвува за долга војна и нема знаци дека неговите цели се сменети, рече тој. Оваа година ќе биде тешка, мора да ја поддржуваме Украина се додека е потребно, додаде Џоана. Според него, рускиот претседател ги потценил можностите и храброста на Украинците, нивните вооружени сили и украинското раководство, како и реакцијата на земјите од Алијансата.

Џоана истакна дека силите на НАТО распоредени на источното крило се очекува да се прошират до ниво на бригади. Тој ги повика земјите од алијансата да го зголемат производството на муниција за свои потреби и за поддршка на Киев.

– Милиони луѓе ширум светот страдаат поради војната во Украина, истакна претседателот на Воениот комитет на НАТО, адмирал Роб Бауер. Сè што правиме е за заштита на една милијарда граѓани на земјите од Алијансата, во одбрана на меѓународниот поредок. Ќе разговараме како да ја подобриме подготвеноста на нашите сили, додаде тој по повод дводневниот состанок на началниците на одбраната.

Според него, со очекуваното скорешно пристапување на Шведска и Финска во НАТО, војската од пактот ќе брои 3,5 милиони луѓе. – Војната во Украина може да заврши денеска доколку Путин одлучи. Додека тоа не се случи, нашата поддршка за Украина ќе продолжи, додаде тој.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Османи повикува да се вратиме на позитивниот дијалог

„Време е да ставиме црта на пинг-понг дискусијата со Бугарија“, одговори денеска Бујар Османи на новинарско прашање дали македонското МНР ќе испрати протестна нота...

Јован Тозиевски ,Градоначалник на Општина Ресен-Искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и...

Изразувам искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и се случи на нашата...

Северна Македонија испраќа итна помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

Владата на Република Северна Македонија попладнево одржа вонредна седница, со цел обезбедување итна помош за Република Турција, по катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата...

Moda

Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
spot_img
spot_img
spot_img