-1.1 C
Ohrid
Sunday, February 5, 2023

Од морето се собрани 206 кубни метри мазут што истече од касарната

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Во водното подрачје на Бродосплит до вчера се собрани 206 кубни метри мрсна вода и 7.548 килограми цврст отпад, ова се податоците од Оперативниот центар во Сплит, кој ја санира состојбата по загадувањето на морето 15 дена. пред.

По инцидентот поставени се три бариери за да се спречи понатамошното ширење на мазутот, а пристаништето е затворено со пловечка брана, па состојбата во водното подрачје на Бродосплит остана непроменета.
Капетанот на пристаништето и командант на окружниот оперативен центар Жељко Куштера изјави за Хина дека ситуацијата е под контрола и дека се уште се работи на терен.

„Морето го чистиме и цело време го држиме под надзор, но во неделата имаше нов инцидент поради дождот. Дождот очигледно го исфрлил мазутот од цевката, која повторно стигнала до морето. Цевките треба да се исчистат во наредната недела. Многу мазут е изваден од шахтите, тоа се прави со три цистерни“, рече Куштера.

Мерки за прекршување согласно Законот за води
Инспекцијата за води при Државниот инспекторат до Хина пријавила дека согласно извршените контроли, а во врска со загадувањето на морето со мазут, констатирале истекување на мазут на подрачјето на Министерството за одбрана, т.е. зграда на касарната „Адмирал Свето Летица-Барба“ во Сплит.
Оттаму наведуваат дека на предметниот субјект му е наложено да преземе мерки за отстранување на причинителот на загадувањето, а забрането е испуштање на опасни и штетни материи.

„Согласно Законот за води ќе бидат преземени прекршочни мерки. За да се утврди можното испуштање на опасните материи кај други субјекти, во тек се инспекциски постапки. По завршување на надзорот на утврдените факти, Државниот инспекторат ќе поднесе извештај до општинското државно правобранителство во Сплит.“

Загадувањето на водите во Бродосплит се случи на 20 септември, по што сите служби на терен се обидоа да спречат ширење на мрсната дамка во морето. Потоа беа поставени две брани, подоцна уште една, а до денес е забележан уште еден инцидент пред два дена.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски присуствуваше на годинешниот молитвен појадок кој се одржа во Вашингтон

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски присуствуваше на годинешниот молитвен појадок кој се одржа во Вашингтон. Молитвениот појадок е настан кој на едно место ги собира...

Спасовски е задоволен од достоинственото чествување на великанот Делчев

Дозволете да оддадам признание и да упатам честитки за професионализмот и посветеноста од страна на сите организациони единици при МВР при исклучително добро реализираниот...

Граѓаните ќе можат да отворат денарска платежна сметка со основни функции која слично како и другите сметки ќе може да ја користат за плаќање...

Со новиот Закон за платежни услуги и платни системи, којшто стапи на сила од јануари, граѓаните ќе можат да отворат денарска платежна сметка со...
spot_img
spot_img
spot_img