7.9 C
Ohrid
Sunday, December 4, 2022

Од ВМРО реагираат на говорот на Фон дер Лајен и прифаќањето на македонскиот јазик

НАЈЧИТАНО

„Зошто молчите Борисов, Петков, Василев, Карадаи, Бојкикев-Иванов? Ја продадовте Бугарија! Скандалозно е!“, напишаа од ВМРО во својот став.

Реакцијата дојде како одговор на вчерашниот говор на претседателката на ЕК, Урсула фон дер Лајен, пред Собранието во Скопје. Таа од највисоката позиција во ЕУ го призна македонскиот јазик и идентитет на позадината на повеќеилјадните протести против документот што ги потврдува, односно т.н. француски предлог.

– Овој чин, реално гледано, сам по себе е уште една евроатланска перверзија на бриселските арамии. Тие не го сакаат вашиот идентитет, но вие им го присилувате. Со оваа акција бриселските бирократи го предодредиле текот на идните преговори за членство на Република Македонија во ЕУ со симнување од рамката два исклучително важни услови, а тоа се – да се признае нашата заедничка историја до 1944 година и да не се легализира една измислена од страна на коминтерните сатрапи јазик кој всушност е дијалект на бугарскиот. Според Борисов, Петков, Василев, Карадаи, Бојкиќев-Иванов и компанија на национални предавници, францускиот предлог го гарантирал токму тоа, како и заштита на правата на македонските Бугари? – прашуваат од ВМРО на Каракачанов.

Од партијата прашуваат зарем „батковците“ од Европа не би биле гарант за заштита на бугарскиот национален интерес? Каде е сега државната реакција да бара одговори од Брисел зошто еднострано ја менуваат Одлуката на бугарскиот парламент и каде се еднаквите права на земјите членки?

– Зошто се бара интерес само на една земја, а таа земја која самата не сака да биде дел од „Европската унија“ се гледа и од реакцијата на тамошните луѓе кои јасно им порачуваат на политичарите дека не како оваа ЕУ. Тие го сакаат дивиот македонизам и бугарскиот пасош за да ги искористат придобивките на Заедницата без да ги почитуваат нејзините правила и директиви. Ним им се допаѓа албанската инвазија и муслиманската асимилација, која додека се бори во Грците за горди наследници на Александар Македонски, тивко ги топи со години. Доволно е да погледнете наоколу додека патувате од Скопје до Охрид и да ги изброите албанските знамиња на куќите. Или само пешачете до Струмица, каде веќе едвај слушате „македонски јазик“ – стои во реакцијата на ВМРО.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО