20.9 C
Ohrid
Sunday, October 2, 2022

Од ванила до чоколадо: 5 трендовски бои за коса кои владеат во 2022 година

НАЈЧИТАНО

Пролетта е време за промени, па затоа оваа пролет облечете ја косата во бакарни тонови, ванила бои, млечно кафе или чоколадо и обезбедете вистински шик изглед.

Живите бои не се поштедени само за облека, туку се одличен избор за вашата коса оваа пролет. Зборувајќи за трендовите за 2022 година, вистински хит се боите кои го красат сјајот, богатството и исполнетоста и ја прават косата погуста. Звучи како одлична идеја за освежувачки изглед, нели?

Ако и вие веќе некое време сте во искушение од идејата за вистинско освежување и промена, но кога станува збор за избор на боја, не знаете како да одлучите, можеме да помогнеме. А со овие бои, сигурно веќе нема да биде толку тешка одлуката. Изберете од богатите бакарни нијанси кои ќе светат силно и ќе блескаат на пролетното сонце. Можете исто така да се одлучите за боја која одговара на вашиот омилен топол пијалок – кафето – или да се придржувате до сигурниот избор на омилениот десерт – чоколадото.

1. Богата ванила
Скандинавците со својот препознатлив изглед претставуваат одреден стандард на убавина, а нивната лежерна свежина и минималистичка естетика се познати насекаде низ светот.

Швеѓаните, Норвежаните и Финците веднаш се поврзуваат со нивната руса коса. Ова е еден од водечките трендови оваа година. Светло русата боја се карактеризира со ладни и пепелливи нијанси и е одличен избор за пролетта и летото што доаѓа.

2. Карамел нијанси
Друга модерна боја за пролет е карамела, совршен избор за оние кои имаат природна темна коса и сакаат да ја осветлат малку пред пролет. Косата обоена во карамела изгледа одлично на сонце и покажува интензивен сјај на вистинското светло. Оваа нијанса е одличен избор и за оние со руса коса кои сакаат да и дадат потопол и помек тон. Одлично е што косата во карамела тонови навистина одговара на сите.

3. Бакар црвено
Ако веќе бевте возбудени поради оваа чувствителна нијанса минатата година и немавте храброст да направите промена, оваа година е вистинското време. Во новата и обновена сезона, богатата бакарна црвена боја се враќа како тренд. Оваа нијанса ја краси силна, интензивна боја која особено оди со светли типови на кожа и е одличен избор за природните русокоси.

4. Кафеаво брашно или боја на кафе
Супер елегантен, гламурозен и апсолутно тренди – така би можеле да го опишете брашното или бојата на кафето. Тоа е совршен избор за секој кој сака потемна нијанса на коса оваа година. Како што сугерира името, кафеавото брашно потсетува на утринското црно кафе или темното чоколадо со висока содржина на какао. За оваа боја важно е косата да биде здрава и негувана за богатата кафеава нијанса да дојде до целосен израз.

5. Чоколадо со нотка на црвена или чоколадна цреша
Она што на прв поглед звучи како вкусен десерт е всушност трендовска боја на коса за 2022 година. Самото име „чоколадна цреша“ открива за каква нијанса се работи – бојата се состои од силен чоколаден тон и црвени нијанси на вишна, кои стануваат видливи само кога светлината сјае. Меѓутоа, ако вашата коса е веќе кафена, одличен избор е да додадете светло црвеникави прамени на нив користејќи ја техниката balayage. Покрај тоа, оваа боја е многу разновидна и, во зависност од почетната нијанса, создава индивидуален изглед.

 

 

 

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО