-1.1 C
Ohrid
Sunday, February 5, 2023

Од Бајконур денеска ќе полетаат руските космонаути

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Тројца космонаути од космодромот Бајконур во Казахстан денеска треба да полетаат кон Меѓународната вселенска станица (МВС) , во услови на сериозно нарушени односи меѓу Русија и САД поради војната во Украина, пренесе ДПА.

Олег Артемјев, Денис Матвејев и Сергеј Корсаков се екипажот на руската ракета „Сојуз МС-21“ кои ќе отпатуваат за МВС. Тоа е прв пат после многу години екипаж составен само од Руси да полета кон МВС каде во моментов се наоѓаат седум космонаути, од кои двајца Руси, Германец и четворица Американци.

Вселенската соработката меѓу САД и Русија е речиси целосно прекината поради санкциите што беа воведени против Москва заради воената интервенција во Украина.

Русија како одговор на казнените мерки престана да испорачува ракетни мотори за САД, а ја прекина и соработката со германскиот Национален центар за аеронаутика.

Руската вселенска агенција „Роскосмос“ ја доведе во прашање иднината на Меѓународната вселенска станица после истекот на договорот во 2024 година. Плановите на НАСА беа станицата да биде оперативна најмалку до 2030 година.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски присуствуваше на годинешниот молитвен појадок кој се одржа во Вашингтон

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски присуствуваше на годинешниот молитвен појадок кој се одржа во Вашингтон. Молитвениот појадок е настан кој на едно место ги собира...

Спасовски е задоволен од достоинственото чествување на великанот Делчев

Дозволете да оддадам признание и да упатам честитки за професионализмот и посветеноста од страна на сите организациони единици при МВР при исклучително добро реализираниот...

Граѓаните ќе можат да отворат денарска платежна сметка со основни функции која слично како и другите сметки ќе може да ја користат за плаќање...

Со новиот Закон за платежни услуги и платни системи, којшто стапи на сила од јануари, граѓаните ќе можат да отворат денарска платежна сметка со...
spot_img
spot_img
spot_img