2.9 C
Ohrid
Sunday, November 27, 2022

Одличен трик со кој вашиот парфем ќе трае цел ден

НАЈЧИТАНО

Дали сакате да носите парфем? Сепак, секогаш ви пречи тоа што мирисот исчезнува набргу по нанесувањето или е значително помалку интензивен отколку што би сакале. Веројатно се уште не сте го пробале овој трик!

Дали знаевте дека интензитетот на мирисот исто така варира во зависност од областа каде сте го нанеле парфемот и дека на издржливоста на парфемот на кожата силно влијае општата состојба на вашата кожа?

Мирисот на парфем, парфем и тоалетна вода најдобро се развива на топлите и добро циркулирани области на кожата – односно места каде што можете добро да го почувствувате чукањето на срцето, како што се зглобовите. „Пулсовите точки се како мали радијатори, а топлината помага да се шири мирисот“, објаснува Cat Chen, основач на брендот Pure Fragrance. Но, не тријте ги зглобовите! Мирисот убаво се развива и зад ушите и на браздата на раката. А убаво се зачувува и на облеката, особено на волнената.

Експертот препорачува да го нанесувате парфемот дури и веднаш по туширањето, кога кожата е чиста, сè уште навлажнета (секако, не правете го ова на влажна кожа!) А телесната температура е малку повисока.

„Вашите пори се отворени и вашата кожа е природно навлажнета – а добро хидрираната кожа го задржува својот мирис“. Исто така, препорачува добро да ја исушите кожата, да нанесете хидратантна крема или. со лосион (што е можно понеутрален мирис) и потоа нанесете малку парфем.

Еве уште еден одличен трик за вашиот парфем да трае подолго
Земете вазелин и нанесете чист тенок слој точно на местото каде што сакате да го нанесете парфемот подоцна. Можете да користите и лосион.

Сега попрскајте малку парфем на местото каде што нанесовте вазелин или лосион.

Ќе се изненадите колку навистина ќе трае мирисот. Не е важно дали користите парфем, парфем или тоалетна вода.

Совет:

Парфемите и слично треба да се користат само дискретно во топлите летни денови. Прво, затоа што зголеменото производство на маснотии на кожата може да го подобри мирисот. Второ, затоа што кожата каде што обично се нанесува парфемот е тенка и чувствителна и некои луѓе може да добијат реакција по изложување на сонце.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО