23.9 C
Ohrid
Monday, May 23, 2022

Одличен натпревар во Рим: Ѓоковиќ ја забележа 999-та победа во кариерата

НАЈЧИТАНО

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ победи во два исцрпувачки, но одлични сета на Канаѓанецот Феликс Огер-Алиасиме во четвртфиналниот меч на АТП Мастерс 1000 турнирот во Рим.

Ѓоковиќ победи со 7-5, 7-6 (1) и со тоа дојде до 999-та победа во кариерата.

Ѓоковиќ го пропушти сервис гејмот при 5-3 во првото полувреме, но потоа победи со 7-5. Вториот сет беше многу сличен бидејќи Ѓоковиќ повторно имаше предност, поведе со 5-2. Но, канадскиот тенисер сепак излезе од минус. Стигна до тај-брејкот во кој Ѓоковиќ одигра перфектно и сепак спречи мечот да патува во третиот сет.

Следен противник на првиот тенисер во светот ќе биде Норвежанецот Каспер Руд, кој во крајно неизвесен меч го совлада Денис Шаповалов со 7-6 (7), 7-5.

Во второто полуфинале ќе се сретнат Александар Зверев и Стефанос Циципас, кои на многу сличен начин ги прескокнаа своите четвртфинални пречки. Зверев го победи Чилеанецот Кристијано Гарин со 7-5, 6-2, додека Гркот Циципас беше подобар од домашниот адут Јаник Синер со 7-6 (5), 6-2.

Фантастичен пресврт во четвртфиналето на ВТА турнирот во Рим направи Онс Џабеур, тенисер од Тунис, кој по три сета ја совлада Гркката Марија Сакари со 1-6, 7-5, 6-1.

Таа имаше Сакари 6-1, 5-2 и сигурен пат до полуфиналето, но потоа започна голем пресврт. Џабеур постигна дури осум гема и израмни на 1-1 во сетови, но и во третиот сет поведе со 3-0. Тоа беше крај за Грката Сакари, а Џабеур продолжи со одличните игри бидејќи, да потсетиме, минатата недела го постигна најголемиот успех во кариерата со освојувањето на турнирот во Мадрид.

Во полуфиналето Џабеур ќе игра против Дарија Касаткина на која Џил Теихаман и го предаде мечот, додека во второто полуфинале ќе играат Свјатек и Сабаленка. Светската тенисерка број еден има уште подолга серија од Џабеур, Полјакката Ига Свијатек со 7-6 (2) 6-0 ја победи Канаѓанката Андрееску и доведе до нејзината 26-та последователна победа на ВТА.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО