9.9 C
Ohrid
Tuesday, October 4, 2022

Одговори на петте најчести прашања за употребата на хормони

НАЈЧИТАНО

д-р. Карен Легет, експерт за регенеративна медицина, ги идентификуваше и одговори на 5-те најчести прашања што жените им ги поставуваат на лекарите за употребата на хормони.

1. Дали се безбедни?
Денес, хормонската терапија е еден од главните начини за одржување на симптомите на менопаузата под контрола. Според најновите упатства, хормоните најчесто се земаат орално или во форма на фластери кои се лепат на кожата и се безбедни за употреба. Тие наведуваат и дека жените кои имале рак на дојка се кандидати за користење на хормонска терапија. Овие ситуации бараат да разговарате со вашиот лекар пред да користите хормони, пишува Ordinacija.hr.

– ако имате рак на дојка
– ако сте бремени

– ако имате рак зависен од естроген
– ако имате абнормално крварење
– ако во минатото сте имале лоши реакции на хормонска терапија

2. Дали употребата на хормони ќе го зголеми ризикот од развој на рак?
Околу 20 години советите за употреба на хормоните се менуваат, а тие некогаш се споменуваа како препарати кои можат да предизвикаат срцев удар, мозочен удар и развој на рак на дојка. Многу жени престанаа да користат хормони, а лекарите исто така беа загрижени.

За среќа, беа спроведени нови студии кои ги прегледаа сите претходни анализи во текот на 20 години и земаа предвид други фактори, а во врска со ракот на дојка открија:

– Жените кои земаат естроген немаат зголемен ризик од развој на рак на дојка.
– Жените кои земаат синтетички хормони за замена и апчиња за контрацепција имаат зголемен ризик од развој на рак на дојка.

3. Како помагаат хормоните?
Користењето на хормони може да го намали ризикот од срцеви заболувања, губење на коскената маса и вагинална атрофија. Хормоните можат да ги подобрат состојбите како отпорност на инсулин, депресија, анксиозност, замор, дебелина, артритис и запек.

Покрај тоа, хормоните ќе ја одржат кожата и косата здрави, ќе ни дадат енергија и ќе го подобрат целокупниот изглед. Ако сакате да го забавите стареењето, хормоните играат голема улога, а ако не сте знаеле, на возраст од 35 до 50 години половите хормони се намалуваат за 50 до 75 проценти.

4. Како знаете дека ви требаат хормони?
Честопати е првиот симптом кога ќе забележиме дека нашето тело функционира малку побавно. Топлините се симптом кој секој ќе го забележи, прекинат сон, но има и многу суптилни симптоми како сува кожа, сувост на вагината и губење на желбата за секс.

Повеќето лекари нема ни да побараат да се направат одредени тестови бидејќи веќе е јасно дека нивото на хормоните ќе се намали во споменатите години од животот. Сепак, сè уште е неопходно да се одреди колку хормон треба да земете. Разликата е ако користите во орална форма или ако користите фластер што се лепи за кожата.

За да се знае колкаво количество на хормон во форма на апчиња е потребно, важно е постојано да се проверува крвната слика. Ако користите хормонски фластери, најдобро е да го проверите нивото со плунка или крв од стап од прст.

5. Како да знам дали ги земам вистинските хормони?
Важно е да разберете дека вие сте задолжени за контрола на вашето тело и дека имате многу опции кога се во прашање хормоните. Пред се, добро е да знаете дека постојат природни биоидентични хормони кои можете да ги набавите без рецепт, но треба да бидете и добро информирани за нивната употреба. Вашиот лекар сигурно ќе препорача неколку избори врз основа на вашето здравје и дали имате матка.

Ако имате матка, повеќето лекари ќе советуваат комбинација од естроген и прогестин. Тие доаѓаат во форма на фластер или таблета, а се смета дека фластерот е најбезбедната верзија бидејќи таблетите може да го зголемат ризикот од згрутчување на крвта и мозочен удар. Но, фластерите содржат форма на прогестерон наречен прогестин, кој е поврзан со зголемен ризик од развој на рак на дојка. Ако немате матка, вашиот лекар веројатно ќе ви објасни дека не ви треба прогестин бидејќи е само за матката, вели д-р Легет.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО