8.9 C
Ohrid
Sunday, December 4, 2022

Огромниот астрономски телескоп во Ла Палма влезе во Гинисовата книга на рекорди

НАЈЧИТАНО

Жителите на Ла Палма, шпански остров неодамна погоден од разорна вулканска ерупција, конечно можат да се пофалат со добри вести.

Островјаните претставија нова атракција, огромниот астрономски телескоп – Gran Telescopia Canarias – кој е толку голем што заработи место во Гинисовата книга на рекорди како најголем нордиски оптички телескоп во светот.

На крајот на 2021 година, облаците од пепел, потоци од лава и евакуацијата на жителите и туристите резултираа со застој на туристичките настани на Ла Палма.

И додека жителите на островот ги отстрануваат остатоците од минатогодишната вулканска ерупција, туристичките работници на Канарските Острови ги повикуваат туристите да се вратат и да го посетат ова светски познато место за набљудување ѕвезди.

Дијаметарот на главното огледало на Gran Telescopio Canarias (скратено GranTeCan) е нешто повеќе од 10 метри и се наоѓа на, како што истакнуваат градските власти, едно од најдобрите места на планетата за набљудување на ѕвездите.

Телескопот е дел од опсерваторијата која се наоѓа на највисокиот врв Ла Палма, Роке де лос Мучачос, кој се издига над облаците на 2426 метри надморска височина.

Астротуристите доаѓаат од целиот свет за да го набљудуваат ноќното небо на начин на кој не можат да го видат од населените градови.

Поради својата испакната положба и минималното светлосно загадување, опсерваторијата Roque de los Muchachos се наоѓа на една од најдобрите локации на северната хемисфера за набљудување на вселената.

Веќе им е познато на љубителите на темното небо и редовно ги поканува туристите да набљудуваат астрални настани, како што се метеорски дождови.

Освен во Ла Палма, астротуризмот е популарен и на Канарскиот остров Тенерифе, бидејќи на планината Теиде има уште една голема опсерваторија.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО