23.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

Ограничувањата за Ковид се враќаат во Шангај и Пекинг

НАЈЧИТАНО

Кси Џинпинг ја истакна посветеноста на Кина за спроведување на политиката „нулта ковид“, велејќи дека тоа е „победа во упорност“ откако беа објавени нови затворања и масовни тестови во Шангај и Пекинг, само една недела откако градовите славеа за олеснување на ограничувањата.

Како одговор на најлошото избивање на пандемија во Кина, Шангај помина со месеци под тежок и строг карантин низ градот, додека властите во Пекинг воведоа локални мерки за да го блокираат, да го прекинат јавниот превоз и да нарачаат работа од дома. Минатата недела и двајцата почнаа да ги олеснуваат ограничувањата, а властите го пофалија сузбивањето на појавата на варијантата омикрон во заедницата, пишува Гардијан.

Но, во четвртокот, двата града повторно беа на подготвеност за случаи на ковид, со ново затворање во населбите во Шангај со милиони градови и затворање на забавата во населбата Чаојинг во Пекинг. Враќањето на ограничувањата предизвика тревога и фрустрација кај жителите.

Во петокот, кинеските државни медиуми објавија дека претседателот побарал од официјалните лица ефективно да ја координираат превенцијата на епидемијата со економскиот и социјалниот развој и „одлучно да надминат некои од тешкотиите“. Според извештајот на Ксинхуа, Кси го рекол тоа во средата.

„Упорноста е победа“, рече Кси. „Мораме да се придржуваме до општата политика на „динамично чистење“, да изградиме доверба, да ги елиминираме нарушувањата, да ги надминеме парализирачките мисли, да посветиме големо внимание на клучните задачи за превенција и контрола на епидемијата и одлучно да ги консолидираме и контролираме тешко стекнатите резултати од превенцијата на епидемијата. .

Кинеската влада останува непоколеблива во својата политика на „динамично чистење“ и брз одговор на епидемии за да се врати бројот на случаи во заедницата на нула. Политиките со интензивни ресурси вклучуваат масовни карантински центри за луѓе кои се сметаат за блиски контакти.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО