16.1 C
Ohrid
Saturday, August 13, 2022

Огнот уништи 56 квадратни километри шума во паркот Јосемити

НАЈЧИТАНО

Големиот пожар во близина на националниот парк Јосемити во американската сојузна држава Калифорнија, кој избувна во петокот, е надвор од контрола.

Околу 2.000 пожарникари се борат со пожарот, што е еден од најголемите во Калифорнија оваа година.

Во гаснењето, што е отежнато од стрмниот терен, високите температури и ниската влажност, вклучени се и авиони и булдожери.
Огнот уништи 56 квадратни километри шума, најмалку 10 станбени и индустриски објекти, а оштетени се уште пет.

Сè уште се истражува причината за пожарот.

Околу 6.000 жители во областа добија наредба да се евакуираат, но некои жители одбија да го сторат тоа. Гувернерот на Калифорнија, Гевин Њусом прогласи вонредна состојба во округот Марипоса.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО