14.4 C
Ohrid
Tuesday, September 27, 2022

Огнен црв се појавил во Јадранското море и го каснал момчето

НАЈЧИТАНО

Огнен црв се појавил на хрватското приморје и каснал момче.

Дете (10) во саботата на плажа во Рогозница било каснато од огнен црв. До несреќата дошло како резултат на играње во плитко, па момчето завршило во итната медицинска помош. Мајката на детето за 24сата.хр раскажа како се се случило.

„Шимун беше во плиткото со многу други деца. Црвот само него го касна. Веднаш по каснувањето почувствувал силно чувство на печење и на раката му почнале плускавци. На местото на каснувањето имало многу мали игли, како скршено стакло, и тоа го шири отровот. Го однесов во итната медицинска помош бидејќи болката почна да се шири под пазувите. Многу помогнаа во итната медицинска помош, детето доби инекција и крема против изгореници. Цел следниот ден му гореше раката, сега е подобро“, рекла мама.

Минатата сезона д-р Маја Кржељ објасни колку огнениот црв може да биде опасен. Таа вели дека се опасни бидејќи на себе имаат ситни игли, т.н. влакната, а исто така лачат коктел од отрови за да го убијат пленот и дека не се опасни животни кои ги напаѓаат луѓето ниту пак можат да скокаат врз нив.

„Станува збор за бавни животни кои се хранат со ехинодерми, морски ѕвезди, медузи, т.е. корали, но тие се и чистачи. „Во последните две години, многу рибари пријавија дека, ако наидат на врв со риба, црвите ги напаѓаат и ги јадат сите риби“, вели таа.

Огнените црви можат да бидат долги и до 35 см, но најчесто се 5-10 см. Во случај на блиска средба меѓу маж и огнен црви, прво мора да се отстранат боцките, кои тој ќе ги ископа во кожата на жртвата.

„Не допирајте ги!
„Тие се со светли бои, а во природата ова е сигнал за другите видови дека се работи за отровно животно, па затоа не ги допираат. Поради нивните живи бои и изглед, огнените црви може да им бидат поинтересни на луѓето, па затоа се обидуваат да ги кренат и допрат. Тогаш животното се брани и може да повреди човек, затоа капачите и нуркачите треба да се предупредат да не им приоѓаат и да ги остават сами“, објасни д-р Кржељ.

Бидете многу внимателни на плажа и обидете се да внимавате на вашите деца. А доколку забележите слични симптоми кај вашето дете, веднаш однесете го во итната медицинска помош, препорачува лекарот.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО