21.5 C
Ohrid
Saturday, August 20, 2022

Овој трик ќе помогне да се спречи формирање на мувла во тоалетот

НАЈЧИТАНО

Бидејќи таложењето на мувла може да биде опасно, експертите предупредуваат дека е многу важно тепихот да се одржува чист, за да се спречи појавата и растењето на мувлата, пишува Експрес.

Мувлата е честа појава во бањите поради влажни, топли услови, а тепихот во бањата е предметот што обично прво страда поради мувла. Овие килими се дизајнирани да апсорбираат вода кога ќе излезете од туш или када, но ако се постојано влажни, тоа создава идеална средина за формирање на мувла.

Експертот за чистење од SF Gate вели дека треба да внимавате колку често го чистите тепихот во бањата, а по миењето дајте му доволно време да се исуши правилно, бидејќи на тој начин можете да спречите ширење на спори, пренесува Вечерњи.хр.

Тие ве советуваат да го миете тепихот барем еднаш неделно или повеќе. Ако имате килим што можете да го миете на рака, како на пример оние со гумена подлога или оние што се малку бушави, користете детергент и бел оцет. Она што треба да го направите е да го ставите тепихот во када или голема кофа со вода и да додадете малку детергент и малку бел оцет и да го истриете тепихот со четка со меки влакна, напред и назад.

После тоа, оставете го тепихот целосно да се исуши пред да го вратите во бањата. Поради високиот процент на оцетна киселина, белиот оцет може да се користи како природно средство за чистење, против габи и бактерии. Ако сè уште имате теписи што може да се перат само во машина за перење, како ленените, додадете половина шолја бел оцет во преградата за детергент, а потоа ставете деликатно перење и на топол или топол циклус. Исто така, ќе ги убие сите постоечки мувла или бактерии на тепихот. Покрај перењето теписи, експертот истакнува дека е исклучително важно постојано да се проветрува бањата, за да се собере што помалку влага.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО