17.9 C
Ohrid
Tuesday, September 27, 2022

Овој вид на храна го зголемува ризикот од смрт дури и ако сте вегетаријанец

НАЈЧИТАНО

Здравата и урамнотежена исхрана е како вкусен рецепт. Исто како што една погрешна состојка може да го уништи премиум оброк, еден превид во исхраната може да го саботира инаку здрав план за оброци.

Што ја прави здравата исхрана?
Општо земено, усвојувањето на медитерански пристап кон исхраната кој нагласува многу овошје, зеленчук и цели зрна, како и минимално месо и преработена храна, се чини дека е вистинскиот начин да се оди.

Неодамнешните истражувања дури покажаа дека јадењето помалку месо и повеќе јаткасти плодови, зеленчук, мешунки и слично, што е основа на медитеранската исхрана, може да го продолжи животниот век на 13 години, пишува Eat This, Not That.

Иако постојат многу валидни причини да се размислува за префрлување на вегетаријанство, повеќето луѓе размислуваат за таква одлука поради нивното здравје. За жал, дури и вегетаријанската исхрана не е сигурна гаранција за здравјето. Една нова студија објавена во американскиот весник за клиничка исхрана откри еден посебен вид на храна за кој се покажа дека го зголемува ризикот од смртност дури и кај вегетаријанците кои вообичаено се хранат здраво.

Ултраобработеното е ултра смртоносно
Големото истражување спроведено на Универзитетот Лома Линда опфатило над 75.000 испитаници и открило дека консумирањето големи количини на високо преработена храна е поврзано со зголемен ризик од смртност.

Поважно е тоа што студијата исто така наведува дека и вегетаријанците и невегетаријанците кои консумирале големи количини на високо обработена храна имале слично пропорционално зголемување на исходот на смртноста. Со други зборови, постојаното консумирање на преработена храна може да го скрати вашиот животен век дури и ако избегнувате месо.

Авторите на студијата велат дека поголемата потрошувачка на премногу обработена храна е поврзана со поголема смртност од сите причини, како и со смртност поврзана со респираторни (хронична опструктивна белодробна болест), невролошки (деменција, Паркинсонова болест) и бубрежни заболувања.

Примери за ултра-обработена храна вклучуваат чипс од пченка, пита со јаболка, речиси сè од опсегот на бонбони и пакуван леб и колачи.

Лоши вегетаријанци и добри невегетаријанци
Со други зборови, ултра-обработената храна е заеднички именител на смртност и кај вегетаријанците и кај невегетаријанците. Имајќи го тоа на ум, истражувачите тврдат дека нивната работа илустрира дека е сосема можно да се биде „лош вегетаријанец или добар невегетаријанец“.

Социјално, ние имаме тенденција да ги гледаме сите вегетаријанци како здрави луѓе, но овие наоди покажуваат дека јадењето не е толку едноставно.

„Процентот на ултра-обработена храна во исхраната се чини дека е всушност поважен со оглед на смртноста отколку процентот на храна од животинско потекло што ја јадат, со исклучок на црвеното месо“, рече авторот на студијата Гери Фрејзер.

Зборувајќи за конкретни бројки, треба да се спомене дека луѓето кои примаат околу половина од вкупните калории од ултра-обработена храна забележале 14% зголемување на смртноста во споредба со оние кои примаат само околу 12,5% од дневните калории од ултра-обработена храна. храна.

Избегнувајте црвено месо
Статистички значајно зголемување од 8 проценти на ризикот од смртност е забележано и кај луѓето со умерен внес на црвено месо во споредба со луѓето кои воопшто не јаделе црвено месо.

Не мора строго да избегнувате ултра-обработена храна и црвено месо цело време, но не правете навика да ја јадете таа храна на дневна основа.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО