1.9 C
Ohrid
Monday, January 30, 2023

Овошје кои можат да го забават стареењето на кожата

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Иако процесот на стареење може да се „забави“ со правилна нега на кожата, како и со некои производи и третмани, добро е да се знае дека имаме сојузник во борбата против возраста и во храната.

Така, покрај постојаната хидратација на организмот, добро е да му обезбедите и некои хранливи состојки, пред се од овошјето и зеленчукот.
Дерматолозите д-р Мариза Гаршик и д-р Пол Џарод Френк избраа овошја за кои и двајцата веруваат дека можат да бидат корисни кога станува збор за забавување на процесот на стареење на кожата.

Цитрус
Како што можеби веќе знаете, тие се полни со витамин Ц, па на сите кои сакаат да го одложат појавувањето на брчките им се советува да јадат што повеќе лимони, портокали, кумквати и грејпфрути.

Познато е дека витаминот Ц го стимулира производството на колаген, што помага да се подобри целокупниот изглед на фините линии и брчките“, објасни д-р Гаршик.

Боровинки
Дополнително, д-р Френк вели дека боровинките се особено богати со витамините А и Ц, па како такви го спречуваат предвременото губење на колагенот.

„Покрај тоа, тие имаат многу антиоксиданси кои можат да ја одржат вашата кожа хидрирана и сјајна“, се вели во написот неодамна објавен во „Cleveland Clinic“, во кој се додава дека тие исто така можат да помогнат во контролата на нивото на холестерол и шеќер во крвта, пишува MSN, пренесува Вечерњи.хр.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

ЕУ е стратешки приоритет на Владата, реформските процеси ќе се интензивираат

Европската Унија е стратешки приоритет на Владата. Владеењето на правото ќе остане во фокусот на институциите за брз напредок во преговорите. Вицепремиерката Славица Грковска во...

МВР – Извадок на дел од дневните настани 30.01.2023

На 29.01.2023 во 19.20 часот на ул.„Трајко Николоски“ во Прилеп, полициски службеници од СВР Битола-ОВР Прилеп го лишиле од слобода Џ.П.(40) од Прилеп. Тој...

Најмалку 28 загинаа, а 150 се повредени во Пакистан

Најмалку 28 лица загинаа, а повеќе од 150 се повредени во експлозија во џамија во пакистанскиот град Пешавар. Експлозијата се случи кога џамијата беше...
spot_img
spot_img
spot_img