2.9 C
Ohrid
Tuesday, January 31, 2023

Овогодинешниот победник на прстенот Борштник е Иво Баришиќ

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Овогодинешниот добитник на Борштнички прстен е драматургот Иво Баришиќ.

Иво Баришиќ е роден на 13 март 1949 година во Љубљана. Има одиграно неколку истакнати драмски улоги, а настапувал и во неколку словенечки филмови (Патриот, То со гади ().

Во 1995 година ја доби наградата Борштник за млад актер за улогата на Мортимер во Арзеник и Стара тантела.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

„Филипс“ планира да подели 6.000 откази до 2025 година

Холандската компанија „Филипс“ планира да  укине неколку илјади работни места за да ја подобри профитабилноста на компанијата, откако  имаше проблеми со пласманот на респиратори...

Николенко: Со изјавата дека Крим никогаш повеќе нема да биде Украина хрватскиот претседател го доведе во прашање територијалниот интегритет на Украина

Со изјавата дека Крим никогаш повеќе нема да биде Украина хрватскиот претседател Зоран Милановиќ го доведе во прашање територијалниот интегритет на Украина и тоа...

Холивудскиот актер Том Круз го крена светот на нозе со улогата во филмот „Топ Ган“, а потоа и со франшизата „Невозможна мисија“

Холивудскиот актер Том Круз го крена светот на нозе со улогата во филмот „Топ Ган“, а потоа и со франшизата „Невозможна мисија“. Круз најчесто можеме...
spot_img
spot_img
spot_img