16.2 C
Ohrid
Friday, August 12, 2022

Овие 10 симптоми може да укажуваат на рак на црниот дроб, не ги игнорирајте

НАЈЧИТАНО

Ракот на црниот дроб е шести најчест карцином во светот и четврта водечка причина за смрт од рак.

Според Хрватското здружение за заболувања на црниот дроб „Хепатос“, во Хрватска во просек годишно заболуваат околу 480 луѓе.

Црниот дроб е најголемиот внатрешен орган во телото, клучен за варењето. Во црниот дроб, крвта од цревата се филтрира, хранливите материи апсорбирани од цревата се обработуваат и складираат, тие се создаваат и, доколку е потребно, се претвораат во енергија или други супстанции важни за градењето на ткивата. Во црниот дроб се отстрануваат токсичните материи од телото, се создаваат супстанции важни за нормално згрутчување на крвта, а црниот дроб е исто така многу важен за одржување на нормалните вредности на шеќерот во крвта.

Хепатоцелуларен карцином (HCC) претставува речиси 90% од сите случаи на примарен рак на црниот дроб, а 50% од пациентите со напреднат хепатоцелуларен карцином (HCC) нема да живеат повеќе од една година. Причината за таквата висока стапка на смртност е главно тоа што HCC кај повеќето пациенти се открива само во доцна фаза, бидејќи пациентите често немаат знаци на болеста до напредната фаза, кога, доста често, третманот веќе не е возможен и само палијативен грижата останува.

Симптоми и знаци
Ако се појави некој од следните симптоми, тоа не мора да биде рак на црниот дроб, всушност, многу од овие симптоми се поврзани со бројни други состојби. Меѓутоа, ако ги забележите, паметно е веднаш да се јавите кај вашиот лекар за да ја откриете причината.

Ако страдате од замастен црн дроб, сменете само една навика во исхраната.

Симптомите на рак на црниот дроб често не се појавуваат до доцниот стадиум на болеста, но понекогаш може да се појават и порано. Ако навреме го посетите лекарот и болеста се открие, ќе ви биде многу полесно да се лекувате.

– Губење на тежина

– Губење на апетит

– Чувство на ситост после мал оброк

– Гадење и повраќање

– Зголемен црн дроб – се чувствува како стегање под ребрата од десната страна

– Зголемена слезина – може да се почувствува како стегање под ребрата на левата страна

– Болка во стомакот или во близина на рамото

– Акумулација на течност во абдоменот

– Чешање

– Пожолтување на кожата или белките на очите

Други симптоми може да вклучуваат треска, проширени вени во абдоменот. Луѓето кои имаат хроничен хепатитис или цироза може да доживеат влошување на симптомите или промени во резултатите од тестовите на крвта.

Некои тумори на црниот дроб произведуваат хормони кои ќе влијаат на другите органи, а не само на црниот дроб. Овие хормони можат да предизвикаат:

– Високо ниво на калциум во крвта што предизвикува гадење, конфузија, запек и слабост.

– Ниско ниво на шеќер во крвта, што ќе предизвика замор.

– Зголемување на градите или намалување на тестисите кај мажите.

– Високо ниво на црвени крвни зрнца што може да предизвика некој да поцрвене.

– Високо ниво на холестерол.

Фактори на ризик
Постојат фактори на ризик кои ги зголемуваат шансите за развој на рак на црниот дроб:

Инфекција со хепатитис Б или Ц. Овие вируси се пренесуваат преку крв или сексуален контакт, а заразената мајка може да го пренесе вирусот на своето дете. Лицето со хронична инфекција има 200 проценти поголеми шанси да развие рак на црниот дроб.

Цирозата е хронично заболување на црниот дроб при кое ткивото на црниот дроб се заменува со сврзно ткиво, што на крајот резултира со прекин на функцијата на црниот дроб. Цирозата може да биде предизвикана, меѓу другото, од инфекции и прекумерна употреба на алкохол и дрога. Околу 5 проценти од луѓето со цироза ќе развијат рак на црниот дроб.

Ракот на црниот дроб е четири пати почест кај мажите отколку кај жените.

Луѓето со семејна историја на рак на црниот дроб се повеќе склони кон оваа болест.

Иако не е докажано директно влијание врз развојот на рак на црниот дроб, пушењето и прекумерното консумирање алкохол, во комбинација со други фактори на ризик, промовираат развој на канцерогени формации, пишува Вечерњи лист.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО