Овие симптоми покажуваат дека имате нетолеранција на пиво

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Ако сакате да пиете пиво и да уживате во неговиот вкус, но по одредена количина ви се врти вртоглавица, надуеност или чудна стомачна болка, тоа не мора да значи дека сте испиле премногу. Иако пивото има хранлива вредност, неговиот состав и структура не одговараат на сите и може да биде неподносливо за дигестивниот систем.

Блага вртоглавица и анксиозност
Кога пиете нормална количина пиво и ги доживувате овие симптоми, веројатно сте нетолерантни на јачмен, хмељ или квасец, пренесува Индекс.

Надуеност и дијареа
Доколку чувствувате подуеност кога пиете пиво, а често добивате и дијареа, јасно е дека вашето тело не може да го толерира популарниот пијалок и неговиот состав не ви одговара. Не очајувајте, има многу други пијалоци за уживање.

Во основа, ако се храните здраво и немате други проблеми поврзани со дигестивниот систем, а после пиење пиво чувствувате непријатни симптоми, тогаш речиси сигурно станува збор за нетолеранција на пивото и неговиот состав.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img