7.9 C
Ohrid
Wednesday, November 30, 2022

Овие намирници не треба да ги чувате во фрижидер

НАЈЧИТАНО

Ако мислите дека сите намирници ќе траат подолго и ќе бидат свежи ако ги чувате во фрижидер, треба да знаете дека тоа не е така. Ова е особено точно за некои видови овошје.

Еве неколку видови на овошје што не треба да ги чувате во фрижидер.

Цреши
Во секое парче цреша има големо каменче кое може да ја впие студената температура во фрижидерот. Затоа, црешите можат да се оштетат од студот внатре, па да имаат чуден вкус. Доколку сакате да јадете ладни вишни, оставете ги прво да созреат на работната плоча, а потоа ставете ги во фрижидер неколку минути.

Слично на цреши. Праските се чувствителни и на температура токму поради големите камења.

Нектарини
Нектатини не треба да се чуваат во фрижидер бидејќи може да имаат лош вкус поради јами кои се чувствителни на температура. Во принцип, овошјето без јами не треба да се чува во фрижидер.

Лубеница
Лубеницата е вистинско освежување и десерт кога е добро изладена. Но, лубеницата која не е исечена не треба да се чува во фрижидер бидејќи тоа може да ги уништи антиоксидансите што ги содржи. Само откако ќе ја исечете лубеницата на парчиња, можете да ја чувате во фрижидер.

Јагоди и боровинки
Јагодите имаат многу краток рок на траење и затоа е добро да се консумираат што побрзо. Треба да избегнувате да ги ставате во фрижидер со денови ако сакате да ги искористите сите антиоксиданси што ги содржи ова овошје.
Истото важи и за боровинки. Најдобро е да ги консумирате свежи. Се разбира, тоа е сосема друга приказна со замрзнатите боровинки.

Јаболка
Јаболката не треба да се чуваат во фрижидер поради други свежи производи. При ниски температури, јаболката испуштаат одреден тип на гас што може да го забрза зреењето на блиското овошје и зеленчук.

Банани
Експертите велат дека незрелите банани созреваат многу подобро на работната плоча. Нивното ладење всушност може да го забави целиот процес. Исто така, зрелите банани не треба да се чуваат во фрижидер бидејќи студената и темна средина во него може да го забрза процесот на гниење.

Портокалите и лимоните
Ако чувате портокал во фрижидер, тој ќе го изгуби карактеристичниот вкус, пишува Healthybuilderz. Истото важи и за лимоните. Многу е подобро да се чуваат агруми на работната плоча.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО