5.2 C
Ohrid
Wednesday, November 30, 2022

Овие навики дефинитивно треба да ги избегнувате кога ги миете забите

НАЈЧИТАНО

За да ги одржувате забите чисти, силни и сјајни, треба редовно да ги четкате. Четкањето е составен дел од одржувањето на оралната хигиена што ги одржува забите здрави.

Сепак, постојат грешки при четкање на забите кои треба да ги избегнувате.

Користете ја истата четка премногу долго
Не заборавајте да ја замените вашата четка за заби од време на време. Американската стоматолошка асоцијација препорачува менување на четката за заби на секои 3-4 месеци.

Користите погрешен тип на четка
Постојат различни видови четки за заби, па затоа е важно да ја изберете вистинската за вашите заби. Во повеќето случаи, луѓето претпочитаат меки четки кои се удобни и безбедни. Има и средно тврди четки и многу тврди четки кои можат полесно да ги оштетат непцата.

Посилно четкање не е подобро
Важно е да се нагласи дека посилното четкање на забите не ветува подобри резултати. Треба да бидете нежни и трпеливи.

Не брзајте со процесот
Некои луѓе грешат да ги мијат забите пребрзо, мислејќи дека додека ги мијат забите времето не е важно, но има.

Четкајте ги забите во иста шема секој пат
Редовно менувајте ги моделите на четкање. Ако секогаш почнувате горе десно и завршувате долу лево, постои голема шанса да ги пропуштите истите области секогаш кога ќе четкате.

Ги миеш забите веднаш после јадење
Запомнете, не ги четкајте забите веднаш по јадење. Доколку чувствувате потреба, почекајте најмалку 60 минути, препорачуваат експертите.

Исплакнете веднаш по четкањето
Повеќето луѓе ја исплакнуваат устата со вода веднаш по четкањето. Сепак, ова може да го направи четкањето помалку ефикасно. Зошто? Бидејќи водата може да го разреди концентрираниот флуор во пастата за заби, пишува Тајмс оф Индија.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО