17.1 C
Ohrid
Wednesday, May 25, 2022

Овие земји од ЕУ ќе бидат против нафтените санкции кон Русија?

НАЈЧИТАНО

Високиот претставник на ЕУ, Жозеп Борел, најави дека новиот пакет санкции против Русија ќе вклучи извоз на нафта, уште повеќе руски банки и одговорни за ширење лажни вести и дезинформации.

Борел преку Твитер соопшти дека се работи на шестиот пакет санкции, кој предвидува исклучување на уште повеќе банки од SWIFT, проширување на листата на санкции санкционирани за дистрибутерите на информации и увоз на руска нафта.

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен се очекува денеска во Европскиот парламент да го претстави шестиот пакет санкции.

Предлогот за санкции треба да биде одобрен од земјите-членки.

Предлогот на Комисијата постепено ќе воведе забрана за увоз на нафта од Русија за шест до осум месеци, додека на Унгарија и Словачка ќе им биде дозволено уште неколку месеци, изјавија претставници на ЕУ за АФП.

ЕУ не е обединета во нафтените санкции
Но, Словачка, која, како и Унгарија, е речиси 100% зависна од руската нафта што доаѓа преку нафтоводот Дружба, рече дека тоа ќе потрае неколку години. Словачката рафинерија е дизајнирана да работи со руска нафта и треба да биде темелно ремонтирана или заменета за да се справи со увозот од некаде, што е скап и долг процес.

Други официјални лица, кои зборуваа под услов да останат анонимни за време на правно и дипломатски напорните разговори, рекоа дека Бугарија и Чешката Република, исто така, би можеле да бараат укинување на санкциите. Еден европски дипломат предупреди дека давањето изземање на една или две високо зависни држави може да има домино ефект на барање за изземање што ќе го поткопа ембаргото.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО