9.9 C
Ohrid
Tuesday, October 4, 2022

Ова уште не сте го виделе, навистина бизарно! (ВИДЕО)

НАЈЧИТАНО

Дали сте некој кој апсолутно ја презира вашата безнадежна корпоративна работа? „Тогаш ова може да биде столчето за вас“, пишува „yankodesign.com“.

Направена во форма на ковчег, оваа дрвена столица неодамна стана вирална на интернетот. На 7 септември, корисник на Твитер ја сподели веста за столчето, а сите кои што работата им е „преку врвот“, сѐ пронајдоа во оваа објава.

Дизајнерот на столот некое време беше целосна мистерија, но потоа беше откриена неговата трага. Тоа е „Chairbox Design“, со седиште во Лондон.

„Кога вработен ќе умре на работа, менаџментот треба само да го заатвори капакот и да го преврти во корпоративните гробишта. Едноставно, но ефективно“, вака дизајнерите го опишуваат необичниот, можеме да кажеме бизарен стол.

Столот е изработен од резбано дрво и многу наликува на традиционален ковчег, но и внатрешноста е направена од дрво. Значи, не постои такво нешто како удобна перница, затоа удобно се чувствувате, а ова парче мебел несомнено е алузија на состојбата во светот на бизнисот во 21 век.

Конкретно забележува дека „сето тоа дрво обезбедува одлична лумбална поддршка“. Столот може да се купи во различни нијанси на кафена боја, од светла до темна.

Исто така, имаше многу шпекулации за потеклото и влијанието на ковчегот-стол. Се чини дека е инспирирана од сликата на Рене Магрит насловена „Балкон“ (1950). Сликата имплицира четири ковчези на балконот, а еден од нив е стол-ковчег.

Оваа слика, пак, е базирана на истоименото дело на Едуар Мане од 1869 година. На сликата на Мане три лица позираат на балкон, а жена седи на стол.

Идејното столче за ковчег одлично ги претставува сите ужасни емоции кои вработените ги чувствуваат во текот на целиот работен ден.

– Тоа го одразува чувството на пропаст што некој го доживува, затоа што мора да седи на уште еден бесмислен состанок што може да биде е-пошта – се додава во текстот.

 

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО