-1.1 C
Ohrid
Sunday, February 5, 2023

Ова се 11-те симптоми на топлотен удар

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Високите летни температури веќе се во полн ек, а уште не чекаат неколку топлотни бранови. Затоа, важно е да бидете подготвени и запознаени со најважните упатства за заштита од топлина и сите последици што топлотните бранови можат да ги остават, особено од топлотен удар.

Што е топлотен удар?
Топлотниот удар (хипертермија) е најтешкиот облик на нарушувања на телото поради продолжено и прекумерно изложување на висока топлина и нефункционални терморегулаторни механизми. Се манифестира како ненадеен системски воспалителен одговор на организмот.

Разликуваме две форми на топлотен удар – класичен и топлотен удар предизвикан од стрес. Класичниот топлотен удар се јавува при продолжена изложеност на топлина, а главно се јавува во летните месеци и кај постарите лица, особено оние со ограничена подвижност. Топлотниот удар предизвикан од вежбање е карактеристичен за здрави и активни луѓе, поконкретно за посебни групи како спортисти, градежни работници или други работници на отворено.

Симптоми на топлотен удар
Црвена и топла кожа

Главоболка

Конфузија

Мускулни грчеви

Гадење

Замор

Раздразливост

Забрзан пулс (отчукувањата на срцето)

Забрзано дишење

Бесвест

Температура на телото над 40 ° C

Кој е во најголем ризик?

Хронични пациенти, особено оние кои страдаат од кардиоваскуларни заболувања. Луѓе над 65 години. Деца. Работници на отворено, спортисти, војници…

Што се случува во нашето тело за време на висока топлина?
Крвните садови се шират (вазодилатација), што предизвикува опаѓање на притисокот. Промената на крвниот притисок може да предизвика слабост и несвестица.

Срцето чука побрзо и може да дојде до срцев удар. Циркулаторниот волумен се намалува и крвта станува погуста што може да предизвика тромбоза. Со ладење на телото или потење, течностите и електролитите се губат од телото, а интензивното потење може да предизвика топлински грчеви и исцрпеност. УВ зрачењето може да предизвика формирање на малигни неоплазми на кожата (на пр. меланом). УВ зрачењето може да предизвика развој на катаракта во окото, велат од ЦНИПЗ.

Како да се однесувате за време на висока топлина?
За време на големите горештини, односно во текот на летните месеци, важно е да внимавате и правилно да го заштитите здравјето на себе и на вашите најблиски. Потребно е да се преземат соодветни мерки, како што следува:

Избегнувајте изложување на директна сончева светлина, особено помеѓу 10 и 17 часот – ова особено важи за луѓето со зголемен ризик од топлотен удар. Избегнувајте излегување во најтоплиот дел од денот. Пијте доволно течности, односно негазирана вода или нискокалорични пијалоци без кофеин, алкохол и шеќер. Важно е постојано да пиете течности, не само кога чувствувате жед.

Носете лесна и широка облека од светли бои и природни материјали. Не заборавајте на капи (капи, капи) и очила за сонце. Јадете повеќе помали оброци богати со свеж зеленчук и овошје. Туширајте се со млака вода, а можете да нанесувате и ладни облоги. Ако работите или тренирате на отворено, правете почести паузи под сенка и пијте повеќе течности – 1,5 чаши на секои 30 минути.

Исто така, важно е да ја прилагодите температурата на просторијата во која престојувате. Се препорачува да се одржува собната температура под 32 ° C во текот на денот и 24 ° C во текот на ноќта. Во текот на денот затворете ги прозорците и спуштајте ги ролетните, особено оние што се свртени кон сонцето. Исклучете ги сите вештачки светла и исклучете што е можно повеќе електрични апарати во вашиот дом. Во текот на ноќта, отворете што повеќе прозорци за да дозволите посвежиот ноќен воздух да влезе во просторот.

На екстремна топлина, можете да ги раширите влажните крпи, но бидете внимателни бидејќи тоа ја зголемува влажноста. Кога ја климатизирате просторијата, внимавајте потребната температура да не е пониска од 7 ° C однадвор. Електричните вентилатори најдобро се користат навечер за да се подобри циркулацијата на свеж воздух. Изберете ја најстудената соба за престој.

Други препораки
Избегнувајте напорна физичка работа. Ако треба да работите напорно, направете го тоа во најстудениот период од денот, кој обично е помеѓу 4 и 7 часот наутро и по 5 часот попладне. Барајте сенка. Не оставајте деца или животни во паркираното возило. Редовно користете производи со заштитен фактор од штетното УВ зрачење. На децата им е потребна посебна заштита – треба да користат заштитна опрема со највисок фактор (50+) и да ги облечат во лесна облека која ги штити и од УВ зраците. Прилагодете ја вашата изложеност на сончевото УВ зрачење земајќи ги предвид дневните промени во вредноста на УВ индексот.

Ако возите, избегнувајте патување во најтоплиот дел од денот. За појавата на топлотни бранови информирајте се на официјалната страна на Државниот хидрометеоролошки завод. Посебен ризик од последиците од високите температури се хроничните пациенти.

На што треба да внимаваат хроничните пациенти?
Редовно земајте ја препишаната терапија. Чувајте ги лековите на температура под 25 ° C или во фрижидер (видете го упатството за пакувањето во упатството за пакување). Побарајте лекарски совет ако имате хронично заболување или земате повеќе лекови, особено оние за зголемено мокрење и намалување на крвниот притисок. Ако имате срцева болест, обидете се да излегувате само наутро и навечер или кога температурите се пониски, а преку ден престојувајте во климатизирани простории на температури меѓу 22 и 24 ° C. сепак, запомнете дека разликата во температурата во куќата / станот и надвор не треба да надминува 7 ° C.

Задолжително пријавете му на вашиот лекар секое влошување на вашето здравје. Почесто проверувајте го и мерете го крвниот притисок и водете дневник за крвен притисок. И бубрежните пациенти треба да бидат внимателни – треската дополнително ја оптоварува функцијата на бубрезите.

Ако имате акутна инфекција или сте имале акутна болест или сте имале операција, треба да избегнувате изложување на топлина.

Пијте многу течности. Јадете умерено, а вашата исхрана нека се базира на сезонски зеленчук и овошје.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски присуствуваше на годинешниот молитвен појадок кој се одржа во Вашингтон

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски присуствуваше на годинешниот молитвен појадок кој се одржа во Вашингтон. Молитвениот појадок е настан кој на едно место ги собира...

Спасовски е задоволен од достоинственото чествување на великанот Делчев

Дозволете да оддадам признание и да упатам честитки за професионализмот и посветеноста од страна на сите организациони единици при МВР при исклучително добро реализираниот...

Граѓаните ќе можат да отворат денарска платежна сметка со основни функции која слично како и другите сметки ќе може да ја користат за плаќање...

Со новиот Закон за платежни услуги и платни системи, којшто стапи на сила од јануари, граѓаните ќе можат да отворат денарска платежна сметка со...
spot_img
spot_img
spot_img