More

  Ова се 10 автомобили чија цена ќе се зголеми во 2023 година, се нудат за дури 3.000 евра

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  - Advertisement -

  Општо познато е дека инфлацијата доведе до вртоглаво покачување на цените на се, а автомобилите не се исклучок. Но, ова не е нужно лош знак бидејќи исто така значи дека вашиот автомобил вреди повеќе, особено ако имате еден од овие примери во вашата гаража.

  Инвестирањето во автомобили не е нешто што е широко распространето, но изборот на вистинскиот модел може да ви донесе профит на долг рок. Вообичаено автомобилите кои се најмногу ценети се ретки, ексклузивни и добро сочувани, а автомобилските експерти на carVertical составија листа на автомобили кои се очекува да ја зголемат вредноста и да донесат профит за нивните сопственици во иднина.

  Mercedes-Benz 190 (W201) во еден момент беше исклучително популарен модел, а неговата вредност постојано се зголемува. Во 70-тите, Mercedes-Benz одлучи да го зголеми буџетот за производство на нов автомобил 10 пати во споредба со своите конкуренти, што резултираше со етикетирање на постарите модели како неуништливи. Најмоќната верзија на 190 E 2.5-16 Evolution II сега чини стотици илјади евра. Сепак, сè уште имате шанса да ја добиете стандардната верзија со мотори од 2,3, 2,5 или 2,6 литри за евтино.

  Тојота МР2 (Мк1)
  Автомобилите од серијата MR2 имаат сè за што сонува вистинскиот ентузијаст за возење, имено погон на задните тркала, среден мотор, одлично управување и рачен менувач. Првата генерација MR2, која тежи едвај еден тон, беше произведена со компресор и можеше да забрза од 0 до 100 km/h за 6,5 секунди. Станува збор за уникатен, класичен спортски автомобил со две седишта и скриени фарови кои излегуваат од хаубата.

  Mazda MX-5 Miata (NA)
  Mazda MX-5, позната и како Miata, е сериозен конкурент на Toyota MR2. Првата генерација MX-5 беше произведена помеѓу 1989 и 1997 година и привлече големо внимание. Овој автомобил е познат по одличното управување и има сигурни 4-цилиндрични мотори со 133 КС. Доколку барате сигурна инвестиција и имате малку слободен простор во гаражата, MX-5 е една од најдобрите опции.

  Mitsubishi Lancer Evolution IV
  Воведен во 1996 година, Lancer Evolution IV е еден од најбараните, но во исто време и поевтините модели направени за јапонскиот пазар. Нивната цена се движи од 12.000 до 15.000 евра, а четвртата генерација на Lancer Evolution е придвижувана од 4-цилиндричен мотор со 276 КС.

  Mitsubishi го прекина Lancer Evolution во 2015 година за да се фокусира на хибридни и електрични автомобили. Тоа влијаеше и на растот на вредноста на овој автомобил.

  BMW M5 E34
  Многу возачи мислат дека BMW M серијата е реткост што никогаш не би можеле да ја купат. Сепак, на пазарот на половни возила може да се најдат поевтини модели, а еден од поинтересните примери е BMW M5 E34.

  Првпат претставен во 1988 година, овој седан од бизнис-класа со висока моќност има 3,8-литарски шестцилиндричен мотор со 335 КС. Почетната цена за овој класичен BMW M5 е околу 15.000 евра. Сепак, неговата вредност вртоглаво расте.

  Хонда С2000
  Ако барате спортски автомобил, нема да најдете ништо пошармантно од Honda S2000. Иако Mazda MX-5 и Toyota MR2 се добри автомобили со мали недостатоци, S2000 е многу попаметен избор. Има едноставен, но сигурен дизајн на моторот, одлично управување, погон на задните тркала, атрактивен дизајн и 2,2-литарски атмосферски мотор со 237 КС. Првпат беше претставен во 1999 година, а денес овој кабриолет се продава од околу 10.000 до 15.000 евра и не очекувајте цената да падне во блиска иднина.

  Volkswagen Phaeton
  Воведен во 2002 година, предводникот на Volkswagen, Phaeton, не успеа да го најде своето место во возниот парк на овој германски производител. Беше тешко да се натпреварува со модели кои веќе беа големи имиња на пазарот како што се Audi A8, BMW Серија 7 и Mercedes-Benz S-Class. Како резултат на тоа, неговото производство беше прекинато во 2016 година.

  Сега можете да ја купите најраната верзија на Phaeton за само 3.000 до 4.000 евра. Сепак, цената на добро сочуваниот модел најверојатно ќе порасне. Phaeton е уникатен и солиден обид за влез на пазарот на луксузни автомобили. Овој модел е направен по модел на Бентли и има исклучително долг список на опрема.

  Land Rover Discovery (Mk1)
  СУВ-овите на Land Rover се познати по своите теренски способности и удобност, но не и по нивната доверливост. Во споредба со поновите модели, првата генерација на Land Rover Discovery е релативно цврст, едноставен и сигурен автомобил, кој порасна во популарност меѓу ентузијастите на теренот.

  Подоцна, бројот на теренци на Discovery на патиштата се намали, зголемувајќи ја вредноста на добро сочуваните модели. Ова особено се однесува на автомобилите кои имаат Rover V8 мотор под хаубата.

  Форд Пума
  Дали сè уште се сеќавате на тој неконвенционален компактен модел на Форд? Побарувачката за него никогаш не била голема, па затоа се произведувала само пет години. Дури 20 години подоцна, Пума беше заменета со компактен кросовер. Колекционерите и ентузијастите на автомобили сакаат необични модели од 80-тите години, па затоа Puma има голем потенцијал.

  Mercedes-Benz C63 AMG V8
  Многу производители на автомобили лансираат нови модели со помали мотори, постепено преминувајќи на електрични верзии. Серијата Mercedes-Benz AMG е еден пример.

  Екстремно моќните и бучни AMG модели обезбедуваат се што би можеле да посакаат љубителите на автомобили. Сепак, во 2015 година, производството на легендарниот модел C63 AMG беше прекинато, тој беше последниот модел со 6,2-литарски V8 мотор. Бидејќи не можете да купите нов C63 AMG, време е да почнете да ги цените постарите модели со моќни мотори со внатрешно согорување.

  Експертите на CarVertical забележуваат дека купувањето автомобили бара познавање на нивната историја и пазарни преференции и дека треба да се избегнуваат импулсивни одлуки засновани на емоции.

  - Advertisement -spot_img
  - Advertisement -spot_img
  - Advertisement -spot_img

  Десетгодишно девојче денеска е спасено од под урнатини, 39 часа откако силни земјотреси ја погодија јужна Турција

  Десетгодишно девојче денеска е спасено од под урнатини, 39 часа откако силни земјотреси ја погодија јужна Турција, јави агенцијата Анадолија. Девојчето од сириско потекло било спасено од...

  Бројот на загинатите расте, борбата по преживеани не запира

  Бројот на загинати во земјотресот во Турција и Сирија вчера надмина 6.200 луѓе и се очекува да продолжи да расте, додека пристигнуваат спасувачки тимови и меѓународна...

  Прашања и одговори за крипто-средствата

  Прашања и одговори за крипто-средствата Што се крипто-средства? Како изгледаат крипто-средствата? Кои се разликите меѓу крипто-средствата и суверените валути (пари)? Дали централните банки издаваат дигитални валути? Каква е улогата...

  Moda

  Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

  Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

  Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

  Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

  Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

  Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
  spot_img
  spot_img
  spot_img