Ова се три рани симптоми на рак на грлото: Еден често се јавува кога зборувате

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Важно е симптомите да се препознаат навреме за да може третманот да биде поуспешен.

Ракот на грлото (карцином на гркланот) е малигнен тумор кој настанува кога се појавуваат малигни (малигни) туморски клетки и почнуваат да се развиваат во ткивото на грлото, кои почнуваат да го уништуваат истото ткиво, се вели во објаснувањето на веб-страницата на Хрватската лига против ракот.

Името грло е поширок термин за долниот дел на респираторно-дигестивниот тракт кој се состои од фаринксот и гркланот. Во гркланот има гласни жици кои вибрираат под влијание на воздушната струја од белите дробови, што доведува до создавање на глас. Вака создадениот глас добива облик во грлото, устата и носот (артикулација и резонанца), што доведува до создавање на човечки специфичен, дефинитивен и препознатлив говор.

Кои симптоми прво ќе го откријат ракот на грлото?
Сите до ден денес се сеќаваме дека во многу случаи на рак, појавата на раните симптоми отсуствува, па затоа примарно е да ги знаеме и навреме да ги препознаеме симптомите, колку и да се суптилни. Експертите предупредуваат дека постои изненадувачки симптом кој може да им помогне на лекарите да го откријат ракот во рана фаза, а се јавува кога зборувате. Тежината на симптомите може да биде различна и кај пациентот, но зависи и од фазата на развој на ракот. Лекарите често наведуваат 4 фази на развој на болеста, а симптомите може да се променат во зависност од стадиумот.

Симптоми на рак на грлото во раните фази
Тие можат да зависат и од тоа каде е ракот во грлото, но оние што лекарите ги истакнуваат како први што ги нарекуваат се:

Промени во говорот: Личноста може да зборува потивко или рапаво и може да има потешкотии да изговара одредени зборови.

Засипнатост: Овој симптом се јавува кога зборувате и ако трае долго може да биде симптом на рак и е најчестиот ран симптом на рак на грлото.

Тешкотии при голтање: Некои ќе почувствуваат чувство на печење или болка при голтање, а може да има чувство како храната да е заглавена во грлото.

Симптоми на напредна фаза на рак на грлото
Кога ќе се појави оваа фаза на болеста, може да се појават следниве симптоми:

Грутка на вратот: открива отечени лимфни јазли.

Губење на тежината: може да биде поврзано со тешкотии при голтање.

Тешкотии со дишењето: Ако ракот на грлото ги блокира дишните патишта, може да стане тешко да се дише.

Пациент со рак на грло може да ги забележи и овие симптоми: отежнато движење, лош здив, воспалени дишни патишта, бели дамки на јазикот, постојана кашлица, крварење од носот, главоболки, болки во увото, иако ретко.

Можно е овие симптоми да се појават и кај други болести, па затоа првиот чекор е да посетите лекар за преглед доколку се појави некој од горенаведените симптоми и не исчезне.

Кои се причините за рак на грлото?
Претходните истражувања несомнено докажаа дека ризикот од развој на рак на грлото значително се зголемува поради:

пушење тутун и консумирање алкохолни пијалоци (заедничкото дејство на овие два фактори на ризик е особено опасно)
неправилна исхрана (храна сиромашна со протеини, витамини и минерали), намалена отпорност на телото и ослабен имунолошки систем, изложеност на штетни хемикалии и супстанции (бои, лакови, прашина, чад), гастроезофагеален рефлукс.

Колку често се јавува рак на грлото и кај кого?
Мажите страдаат од рак на грлото речиси двојно почесто. Најчесто станува збор за средовечни и постари пациенти (од 50 до 70 години), известуваат од Ординацијата.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img