23.9 C
Ohrid
Monday, May 23, 2022

Ова се секојдневни навики кои го оштетуваат вашиот имунитет

НАЈЧИТАНО

За превенција од болести и правилно функционирање на имунолошкиот систем, човекот треба секојдневно да води сметка – води здрав начин на живот.

Одржување нормална телесна тежина, урамнотежена и квалитетна исхрана, соодветен внес на течности, физичка активност, сон, релаксација и медитација… сето тоа ни помага да го балансираме нашето тело и да му помогнеме да се бори против инфекции, хронични болести итн. Значи, упатства за диети за борба инфекциите и правилното функционирање на имунитетот не се разликуваат значително од оние за општата правилна исхрана.

Еве што советува д-р Риту Салуја-Шарма, матичен лекар од Мериленд, што треба веднаш да престанете да го правите доколку сакате да бидете здрави и оваа пролет.

Прескокнете го сонот
Спиењето е исклучително важно и кога станува збор за имунитетот, и денес има многу кои страдаат од несоница. Се чини дека 1 од 3 луѓе спие помалку од 7 часа навечер. Не само што недостатокот на сон ќе ја оневозможи борбата против инфекциите и ќе го забави закрепнувањето, туку има и докази дека недостатокот на сон може да влијае и на појавата на срцеви заболувања и дијабетес тип 2.

Доколку имате проблеми со спиењето, побарајте стручна помош и за почеток следете ги советите на стручњаците: не јадете пред спиење, исклучете ги сите светла и апарати 30 минути пред спиење и добро проветрете ја просторијата.

Не внесувате доволно хранливи материи
Микронутриентите се неопходни за правилно функционирање на организмот, а доколку не се дел од вашата исхрана, телото потешко ќе се бори против инфекциите. Најдобар начин да внесете доволно хранливи материи е да јадете 5 оброци дневно кои содржат овошје и зеленчук, кои на телото ќе му дадат доволно витамини, минерали и фитонутриенти и антиоксиданси.

Оваа диета ќе значи и доволен внес на влакна, кои нудат неколку здравствени придобивки и ја поддржуваат цревната микробиота, која е тесно поврзана со имунитетот.

Повеќе седите отколку што се движите
Колку помалку сте активни, толку повеќе здравствени проблеми може да очекувате. Не само што седечкиот начин на живот ќе придонесе за чести воспаленија, зголемување на телесната тежина и развој на хронични болести, туку и ќе ја отежне борбата на телото со инфекциите.

Спротивно на тоа, редовната физичка активност носи многу придобивки и за менталното и за физичкото здравје и се верува дека го зајакнува имунолошкиот систем. Идеално би било да вежбате најмалку 5 дена во неделата, од 30 до 60 минути. Ако не сакате да одите во теретана, секогаш можете да се прошетате, а бидејќи времето е убаво, немате оправдување зошто треба да ги прескокнете навиките.

Пиете премногу алкохол
Чаша вино дневно не е опасен потег, но претераното консумирање алкохол може да влијае на имунитетот, а сега е најмалку потребно. Истражувањата покажуваат дека долготрајната прекумерна употреба на алкохол е особено опасна бидејќи го ослабува имунолошкиот систем и на тој начин ве става на ризик од болести како што е пневмонија, што дополнително може да влијае на вирусната инфекција. Дополнително, се споменува и ризикот од сепса и побавно закрепнување од инфекции.

Се препуштате на стресот
Стресот го зголемува нивото на кортизол во телото, што со текот на времето може да предизвика воспалителни процеси и тие ќе го осиромашат нашиот имунолошки систем. Стресот може да ја забави работата на клетките кои се борат против вирусите, а со тоа ќе бидеме поподложни на вирусни инфекции. Изберете рутина која ќе ве измори, како медитација или јога… Доколку се потрудите и најдете начин да ви помогне полесно да се смирите, ќе ви помогне и да го зајакнете имунолошкиот систем, пишува Ordinacija.hr.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО